למרות שהליכוד חבר לעוצמה יהודית הגזענית: בג"ץ לא פסל את המשותפת

בבג"ץ התקיים היום (חמישי) דיון על הבקשה לפסול את הרשימה המשותפת מריצה לכנסת. בדיון אמר בא כוחו של היועץ המשפטי שהוא סובר שאין לפסול אותם בשופטי בג"ץ פסקו נגד הפסילה. לפני הדיון נרשמו עימותים בין הגזענים מעוצמה יהודית, שבעניינה התקיים דיון מוקדם יותר היום, לבין פעילי הרשימה המשותפת במסדרונות בית הדין העליון שבירושלים.

מפלגת עוצמה יהודית הכהניסטית פנתה השבוע לבג"ץ בדרישה לפסול את הרשימה המשותפת, ומפלגת הליכוד הצטרפה לעתירה. הרשימה המשותפת מסרה בתגובה: "נתניהו רוצה כנסת טהורה – ליהודים בלבד. נדאג לכך שמורשת נתניהו תהיה אוסף כתבי אישום וסיסמאות של כהנא צדק".

ח"כ ג'בארין בעת חלוקת חומרי הסברה של הרשימה המשותפת, בסוף השבוע, בעיר אום אלפחם

(צילום: זו הדרך)

חבר הכנסת מטעם חד"ש ומועמד של הרשימה המשותפת, יוסף ג'בארין, הגיב לדרישה לפסילת הרשימה המשותפת. "מפלגת השלטון מתגייסת לצד הכהניסטים כדי לשלול את זכותם הבסיסית של האזרחים הערבים לבחור ולהיבחר ולחסל את הייצוג הפוליטי שלהם. זהו חלק ממסע הדהליגיטמציה של הימין המתנחלי נגד הציבור הערבי ששואף לאזרחות מלאה ושוויונית. העתירה חסרת בסיס משפטי, והיא מניפסט גזעני של עליונות יהודית".

העתירה הוגשה לאחר שבשבוע שעבר אישרה ועדת הבחירות המרכזית את התמודדות הרשימה המשותפת בבחירות לכנסת ה-22 ברוב של 17 מול 12. את בקשת הפסילה שהגישו נציגי עוצמה יהודית הכהניסטית ונציגי הליכוד.

קודם לכן החליטה אותה ועדה שלא לפסול את רשימת עוצמה יהודית הכהניסטית מהתמודדות. בהצבעה היה שוויון קולות והצעת הפסילה נפלה רק משום שנציג מפלגת העבודה סמי שושן, המקורב ליו"ר המפלגה עמיר פרץ, נעדר מההצבעה.