לכבד את זכויות העם הכורדי: מק"י וחד"ש מגנות את הפלישה הטורקית בצפון סוריה

המפלגה הקומוניסטית הישראלית (מק"י) והחזית הדמוקרטית לשלום ושוויון (חד"ש) גינו אמש (חמישי) את הפלישה הטורקית הנרחבת לצפון סוריה. בהודעה נאמר ש"המתקפה החלה בהצהרה גלויה מצד טורקיה, לפיה היא תכבוש בפועל חלק מצפון סוריה, אותו היא מכנה 'רצועת בטחון'שם שמזכיר את המושג הישראלי לכיבוש דרום לבנון במשך 18 שנים".

הקומוניסטים בטורקיה נגד הפלישה (צילום: המפלגה הקומוניסטית של טורקיה)

עוד נמסר שנשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, לא היה מעז "לצאת במתקפה קולוניאליסטית בוטה זו בלי תיאום מלא וגלוי עם ארה"ב, כאשר הנשיא האמריקאי מביים את מחזה נסיגת החיילים האמריקאים מהאזור שכעת מותקף מצד הטורקים. כמו כן, כל ההבנות הקיימות בין טורקיה ווושינגטון משמען בהכרח – תיאום מקיף עם ממשלת ישראל. אנו מביעים סולידריות עם העם הכורדי ועם דרישותיו לאוטונומיה ושחרור לאומי, ועמידתו האיתנה בפני המאוויים של טורקיה וארה"ב. אנו קוראים לעם הכורדי ולהנהגתו להתאחד שוב עם סוריה. כמו כן, אנו מחזקים את ידי חברינו במפלגה הקומוניסטית הטורקית, הנרדפת מזה שנים בשל עמדותיה האינטרנציונליסטיות, ההומניות והסוציאליסטיות שלהם נגד מדיניות הדיכוי של ממשלת ארדואן בטורקיה ונגד שיתוף הפעולה עם מדיניות האימפריאליזם – אזורית ועולמית".

המפלגה והחזית עוד קראו לשחרורם המיידי של "כל העצורים ובתוכם חברינו הקומוניסטים הטורקים. מק"י וחד"ש קוראות לעם הסורי, לעמי האזור ולכל הכוחות המתקדמים בעולם לצאת בהפגנות עממיות במטרה להפעיל לחצים על טורקיה ולעצור את המתקפה הזו, ולסגת מיד מאדמת סוריה".

לדברי ח"כ עופר כסיף (חד"ש הרשימה המשותפת) "אל מול עיני העולם כולו ארדואן פלש לסוריה, פלישה שתוביל להרג כורדים בהיקף מצמרר. במקביל נעצרו עשרות חברי המפלגה הקומוניסטית הטורקית המתנגדים לפלישה. היום על העולם כולו לומר בקול ברור לא לפלישה הטורקית, כן לסוריה חופשית מאימפריאליזם, כן לזכויות לעם הכורדי".