לאחר סכסוך עבודה ארוך נחתם הסכם קיבוצי בפלאפון: מאות עובדים יפרשו או יפוטרו

יושב ראש ההסתדרות ארנון בר דוד ומנכ"ל פלאפון רן גוראון חתמו אתמול (רביעי) על הסכם קיבוצי חדש בחברת התקשורת, לאחר משא ומתן ארוך ומורכב שנערך למעלה משנה, ובהמשך להבנות אליהן הגיעו הצדדים בפגישת החירום שכינס בר דוד בחודש ספטמבר.

השביתה במטה פלאפון בספטמבר האחרון במסגרת סכסוך העבודה שהוכרז בחברה (צילום: ועד עובדים)

ההסכם עליו חתמו הצדדים מסדיר ומוסיף על ההסכם הקיבוצי הקיים בחברה משנת 2017 עד לחודש יולי 2022, והוא אף מסדיר את השינויים הארגוניים הנובעים משיתוף הפעולה בין החברות הבנות בבזק: פלאפון, בזק בינלאומי ו"יס".

הצדדים סיכמו גם על היקפי הפיטורים בחברה לכל שנות ההסכם: תינתן לעובדים אפשרות לפרישה מרצון בתנאים מוגדלים ומהטובים ביותר שניתנו עד כה בשוק תוך קבלת מענק פרישה של  250% וסל הטבות נוסף. במסגרת ההסכם נקבע עוד שהחברה תוכל להפריש 210 עובדים קבועים בפרישה מרצון, ותוכל לפטר 90 עובדים וזאת על פי המנגנון המוסדר בהסכם אם יעד הפרישה לא יתממש. עוד על פי תוכנית ההנהלה ושלא במסגרת ההסכם, בכוונת ההנהלה לצמצם גם 190 משרות של עובדים בניסיון כולל אי גיוס עובדים.

בין עיקרי ההסכם: תוספות שכר בגובה 7% לשנים 2020-2022; מענק שנתי בגובה 1% לעובדים מעל שנה וחצי ותק בשנים 2021-2022 ומענק חתימה בגובה 20 מיליון שקל שיחולק לעובדים כבר בחודש ינואר הקרוב. כמו כן שודרג מנגנון חלוקת הבונוס לעובדים, בכפוף לעמידה ביעדי החברה בכל שנה.

בנוסף הוסכם כי החברה תקצה סכום של 4,375 שקל על כל עובד ושלושה מיליון שקל נוספים בכל שנה לטובת פעילויות רווחה; תועמד לרשות העובדים קופת מלגות לטובת לימודים אקדמיים; ייפתח אתר הטבות חדש לעובדים שיתוקצב ב-5.6 מיליון שקל; תוגדל ב-10 שקלים ל-31 שקל ליום השתתפות החברה במימון ארוחות צהריים לעובדים באתרי החברה בהם לא קיים חדר אוכל.