יום האישה הבינל': נשים פלסטיניות יפגינו מרמאללה למחסום קלנדיה

כמדי שנה, אלפי נשים פלסטיניות יפגינו ביום רביעי הקרוב לציון יום האשה הבינלאומי. הן ייצאו מהעיר רמאללה לעבר מחסום קלנדיה. בין יתר הדרישות שיניפו המפגינות: סיום הכיבוש הישראלי של השטחים הפלסטינים, גינוי של החלטת הממשל האמריקאי להעברת השגרירות לירושלים תוך הכרה במזרח ירושלים כבירת פלסטין והגנה על זכויות האישה.

2018-03-05_201342

הפגנת נשים פלסטיניות ביום האישה לעבר מחסום קלנדיה, מארס 2015 (צילום: אקטיבסטליס)

 

יצוין שבעבר נערכו הפגנות של נשים פלסטיניות וישראליות משני צדי מחסום קלנדיה. לפני שלוש שנים כחמש מאות אזרחיות ישראליות, יהודיות וערביות, וכאלף נשים פלסטיניות הפגינו משני עברי המחסום, ליד חומת ההפרדה. הנשים ביקשו להפגין מסר של סולידריות ישראלית-פלסטינית נגד הכיבוש, לרגל יום האישה הבינלאומי.

בצד הפלסטיני צעדו כאלף נשים ממחנה הפליטים לעבר המחסום בניסיון להגיע לשער ולכיוון המפגינות בצד הישראלי. כשהתקרבו הנשים למחסום החל הצבא להשתמש בגז מדמיע, גז פלפל ורימוני הלם ופיזר את ההפגנה בכוח. עשרות מפגינות נפצעו. לפחות עשר מפגינות פונו לקבלת טיפול רפואי.

בצד הישראלי התאספו מאות נשים מנצרת, חיפה, תל אביב, שפרעם, ירושלים, כפר יאסיף ועוד כשהן אוחזות בשלטים "שוויון כן – גזענות לא", "די למות בעד הכיבוש" וקראו לשבור את החומות. בין המפגינים היו גם פעילי חד"ש ומק"י, ביניהם עאידה תומא-סלימאן, נבילה אספניולי וח"כ דב חנין. הצבא מנע מהמפגינות להתקרב לשער.

תומא-סלימאן אמרה באירוע: "להיות דווקא ליד גדר ההפרדה עם נשים יהודיות וערביות, המפגינות נגד כיבוש ונלחמות למען שלום הוא הדבר הנכון לעשות בכדי להשתתף באופן פעיל במאבק לסיום הכיבוש ולמען זכויותינו כנשים. אנו מדגישות שבמקום לבזבז כספים על התנחלויות וכיבוש מגיע לנו, אזרחיות המדינה, ליהנות מתקציבים אלה ולשפר את חיינו. ומגיע לנשים שבצד השני לחיות חיים חופשיים מכיבוש ומחסומים".

פידא טבעוני מארגון "מהפך-תג'יר" אמרה כי "אי אפשר לדבר על זכויות נשים בלי לדבר על הכיבוש. אי אפשר לדבר על יום האשה בלי להזכיר את האסירות הפלסטיניות. עבורנו לדבר על חברה פטריארכלית זה לדבר גם על חברה מיליטריסטית".

ח"כ חנין אמר לאחר שנודע על פציעתן של המפגינות בצד הפלסטיני: "המסר של שלום ותקווה נתקל בירי וגז מדמיע. יש פצועות בצד השני. ממה הם מפחדים?  בדיוק מזה שיהודיות וערביות עומדות יחד. ויש להם ממה לפחד. כי הם מייצגים את העבר, את הייאוש. אנחנו מייצגים את התקווה. הנשים שנמצאות כאן מעבירות מסר כל כך חזק והוא ינצח".