טראמפ, ביבי ובלוסונרו נגד קובה; 187 מדינות דורשות להסיר את החרם האמריקאי

ישראל וברזיל הצטרפו אתמול (חמישי) לארצות הברית, שנותרה כמעט לבדה בעצרת הכללית של האו"ם מול 187 מדינות שהצביעו בעד החלטה הקוראת לארה"ב להסיר את האמברגו שהטילה על קובה. האגודה לידידות ישראלקובה פרסמה הבוקר הודעת גינוי לתמיכת המשלחת הישראלית באו"ם באמברגו הממושך. "זו בושה וחרפה לישראל ולממשלת הימין התמיכה הנמשכת זה עשרות שנים במדיניות החוץ הנפשעת של הממשלים האמריקאים כלפי קובה. תמיכת ישראל בחרם אינה משרתת את האינטרסים של העמים הישראלי והקובני".

תוצאות ההצבעה בעצרת הכללית של האו"ם, אמש, של הצעת קובה להסיר את החרם האמריקאי על האי הסוציאליסטי (צילום מסך מהטלוויזיה הקובנית)

שאלת החרם של ארה"ב על קובה הסוציאליסטית – הנמשך כבר מאז ראשית שנות ה-60 של המאה הקודמת – עמדה שוב במוקד הדיונים של העצרת הכללית של האומות המאוחדות. רק שתי מדינות תומכות בעקביות בהמשך המצור הממושך על קובה: ארה"ב וישראל. שתיהן הצביעו בעצרת הכללית של האו"ם מדי שנה מאז 1991 נגד החלטה התובעת את ביטול החרם. החידוש שנרשם השבוע הוא הצטרפותה של ברזיל בהנהגת איש הימין הקיצוני למבקשים להמשיך באמברגו. זאת, כאשר כל המדינות בארגון הבינלאומי תמכו בהסרת החרם ונרשמו רק שני נמנעים מדינות בהן שולטות ממשלות פרואמריקאיות: קולומביה ואוקראינה. יצוין שרק ארה"ב וישראל נותרו איתנות בתמיכה בחרם הנפשע, חרף העבודה שממשל אובמה הודיע שיפעל להסרתו. זאת, לאחר חידוש הקשרים הדיפלומטיים בין המדינות לפני שלוש שנים.

קובה היא שהציגה לעצרת הכללית את הצעת ההחלטה, הקוראת לארה"ב לשים קץ לאמברגו הכלכלי עליה, שהחל בפברואר 1962, תחת ממשלו של הנשיא לשעבר ג'ון קנדי, בעקבות החלטה של מנהיג המהפכה הקובנית פידל קסטרו להלאים רכוש של אזרחים וחברות אמריקניות. שר החוץ הקובני, ברונו רודריגז פארילה, ציין על פי דיווח בסוכנות הידיעות "פרנסה לטינה", כי האמברגו התחיל עוד לפני הולדתו של ברק אובאמה והוא ביטוי "לריקבון המוסרי של הממשל האמריקאי. אתמול נרשם ניצחון אדיר לקובה. זהו ניצחונם של הצדק והאמת".