טראמפ: 'אפרסם את עסקת המאה לאחר הבחירות'; ח"כ תומא-סלימאן: 'הוא רוצה להבעיר את האזור'

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר הלילה (שני) לכתבים כי הוא ימתין עד לאחר הבחירות בישראל ב-17 בספטמבר, על מנת לפרסם את "עסקת המאה". התוכנית, שנוסחה על ידי ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו של טראמפ, כוללת תוכנית פיתוח כלכלי בסך 50 מיליארד דולר לפלסטינים, ירדן, מצרים, ולבנון שנועדה "לקדם את השלום באזור".

השליח האמריקאי המיוחד למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, אמר בראיון שפורסם בחודש שעבר בעיתון "אשרק אלאווסט" הסעודי היוצא בלונדון, כי "עסקת המאה לא כוללת התייחסות לביטוי שתי מדינות ותהיה ריאלית ועשויה לפתור את הקונפליקט הערביישראלי". הוא הוסיף: "לא נחייב את הצדדים הפלסטיני והישראלי לקבל אותה".

פעילי חד"ש ומק"י מפגינים מול שגרירות ארה"ב בישראל נגד "עסקת המאה" (צילום: זו הדרך)

ח"כ עאידה תומאסלימאן בתגובה לדיווח ואמרה, "אנחנו לא מחכים ולא מצפים להכרזה על עסקת המאה. טוב שהקדמת הבחירות ופיזור הכנסת סייעו בדחיית צעדים הרסניים שהיו מסכנים את האפשרות להגיע לפתרון פוליטי של הסכסוך. אבל על הקרקע התוכנית של טראמפ ונתניהו כבר מתממשת: לאחרונה בהריסות בתים במזרח ירושלים ושינוי הסטטוס קוו באל אקצא. ולפני כן בהעברת השגרירות, הסיפוח הזוחל, הרחבת והכשרת ההתנחלויות, וחוק הלאום. כל אלה כלים בתוכנית המתמשכת של טראמפ ונתניהו להבעיר את האזור ולחסל את האפשרות להקמת מדינה פלסטינית".

עוד על עסקת המחאה, בגיליון 25 של "זו הדרך" (עמ' 1 ו-3):

http://maki.org.il/he/wp-content/uploads/2019/06/G25_2019.pdf