חקיקה חברתית: ארבעה חכ"ים של חד"ש בעשירייה הפותחת; ח"כ חנין במקום השני

ארבעה חברי כנסת של חד"ש בסיעת רשימה המשותפת דורגו בין 10 חברי הכנסת המובילים במדד החקיקה החברתית של ארגון המשמר החברתי במושב החורף של הכנסת ב-2017. סתיו שפיר מהעבודה עומדת במקום הראשון במדד, ובשני נמצא ח"כ דב חנין (חד"ש הרשימה המשותפת). שלושה ח"כים נוספים מחד"ש יוסף ג'בארין, עבדאללה אבו מערוף ועאידה תומאסלימאן נמצאים לראשונה בעשירייה הפותחת של המדד. עד למדד החברתי הקודם, חנין היה הח"כ היחיד מהרשימה המשותפת שהגיע לעשרת המקומות הראשונים.

2017-03-30_210633

ח"כ דב חנין (צילום: זו הדרך)

יצוין שהח"כים מהקואליציה הימינית מגיעים למקומות נמוכים יותר במדד מאשר הח"כים מאופוזיציה בגלל המשמעת הקואליציונית שמכתיבה הממשלה ומדיניותה הכלכליתחברתית הניאוליברלית. "המטרה שלנו היא להשפיע על חברי הכנסת ולגרום להם להצביע באופן שמקדם ערכים חברתיים", מסר ממלא מקום מנכ"ל המשמר החברתי, ארן רונדל, "לכן אנחנו מפרסמים את המדד החברתי, שמראה שוב ושוב שלחברי הכנסת יש שליטה על האופן שבו הם מצביעים למרות המשמעת הקואליציונית. ניתן לראות זאת בהבדל בין אופן ההצבעה של חברי כנסת בליכוד, שנצמדו לאינטרסים של הממשלה, לח"כים מ'כולנו' שלעתים התאמצו להצביע באופן חברתי, בין ח"כים באופוזיציה שהגיעו לרוב ההצבעות לאלה שבקושי הגיעו. להבדלים הללו יש השפעה על החקיקה בפועל".

בתחתית המדד החברתי נמצאים ח"כ נאווה בוקר (ליכוד) ויעקב אשר (יהדות התורה שניהם יחד במקום 120-119). ציפי חוטובלי וז'קי לוי (ליכוד) הגיעו יחד למקומות 117-118. ברקו וחוטובלי הצביעו נגד חוקים חברתיים שהיו יכולים לעזור לישראלים רבים לשפר את תנאי חייהם הבסיסיים, כמו איסור על פיצול דירות, הגבלת מספר התלמידים בכיתות או נגישות בתי החולים לדוברי שפות זרות. איוב קרא ומיקי זוהר, גם הם מהליכוד, חולקים את המקומות ה-115 וה-116. חלק מהח"כים של הקואליציה שבתחתית המדד החברתי התפרסמו בזכות הצעות חוק חברתיות שהגישו. ואולם אותם ח"כים לא תמיד הצביעו אחר כך בעד החוקים שהם עצמם הגישו וכך אפשרו להם ליפול. מיקי זוהר, למשל הגיש לא מעט הצעות חוק חברתיות. ואולם, זוהר הצביע נגד שתיים מהצעות החוק שהוא עצמו הגיש ונמנע בהצבעה על שמונה מהן. נאווה בוקר הצביעה גם היא נגד הצעת חוק שהגישה בעצמה (ייצוג לשני המינים בכנסת) ונעדרה מההצבעות על שבע מהן.

גם ח"כים רבים נוספים מהקואליציה, ביניהם דוד ביטן, דודי אמסלם, אמיר אוחנה ושרן השכל מהליכוד, בצלאל סמוטריץ' ואורי מקלב מהבית היהודי, יעקב מרגי ויצחק וקנין מש"ס ואחרים הצביעו נגד הצעות חוק שהגישו בעצמם.

"חברי הכנסת רוצים תדמית חברתית ומרבים להגיש הצעות חוק חברתיות שמקבלות כותרות חיוביות בתקשורת, אבל לא עושים את העבודה הקשה והחשובה באמת – לדאוג שההצעות הללו יעברו ויהפכו לחוקים", הוסיפה רכזת המחקר של המשמר החברתי, מיכל עדן, "יותר מדי ח"כים בקואליציה נגררים אחרי העדר ומצביעים נגד ההצעות של עצמם, ויותר מדי ח"כים באופוזיציה לא טורחים להגיע להצבעות על הצעותיהםשלהם. לכן אנחנו מודדים אותם דווקא על הצבעותיהם ולא על הגשת הצעות. יש הצעות חוק רבות מדי וחלקן אף פופוליסטיות ומיותרות. אבל צריך לדאוג שההצעות החברתיות יעברו".

לגבי הטוענים לכתר במפלגת העבודה: עמיר פרץ, המתמודד בפריימריז, הגיע במדד החברתי למקום ה-57, הנמוך ביותר מכל הח"כים באופוזיציה. שני מתמודדים נוספים בפריימריז הגיעו גם הם למקומות עלובים במדד ביחס לשאר האופוזיציה יו"ר המפלגה והאופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג הגיע למקום ה-54 וח"כ אראל מרגלית למקום 51. הרצוג, פרץ ומרגלית כשלו במדד החברתי בגלל שלא טרחו להגיע להצבעות בכנסת. פרץ השתתף בהצבעות על 10 חוקים בלבד מתוך 132 חוקים כלכליים וחברתיים, הרצוג הצביע על 11 חוקים בלבד ומרגלית על 25. שלושת המתמודדים נעדרו, אפוא, מההצבעה על עשרות חוקים חברתיים חשובים שאת רובם יזמו חבריהם באופוזיציה. ח"כ בולט נוסף מהאופוזיציה שנעדר מההצבעות בכנסת באופן קבוע ומגיע לתחתית המדד החברתי של חברי הכנסת מהאופוזיציה הוא יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד. לפיד הצביע על 11 חוקים כלכלייםחברתיים בלבד והגיע למקום ה-56 במדד.

המדד החברתי, שארגון המשמר החברתי מפרסם מדי סיום כנס של הכנסת, מדרג את הח"כים לפי ההצבעות שלהם במליאה על הצעות חוק כלכליותחברתיות. דירוג חברי הכנסת עולה ככל שהם מצביעים יותר בעד חוקים חברתיים ונגד חוקים אנטיחברתיים, ויורד ככל שהם מצביעים יותר בעד חוקים אנטיחברתיים ונגד חוקים חברתיים. החישוב מתבצע באמצעות מערכת הקוד הפתוח "כנסת פתוחה", שפיתח ארגון הסדנא לידע ציבורי.

ח"כ חנין מסר הערב (חמישי): "אני גאה להיות פעם נוספת, ברציפות, בצמרת המדד החברתי של פעילות חברי הכנסת. הפעם אני במקום השני. ברכות לחברת הכנסת סתיו שפיר שבמקום הראשון. הערכה לחברי הכנסת איציק שמולי, מיכל רוזין ונחמן שי על הישגיהם. אני שמח בציונים הגבוהים של חבריי בחד"ש. חשוב לשים לב לנתוני המדד החברתי: הרשימה המשותפת בכללותה מתבלטת בפעילותה בנושאים חברתיים. נמשיך לפעול למענכם ולמענכן".