ח"כ תומא-סלימאן: ניתן היה למנוע את הרצח של נורה כעביה בטובא זנגרייה

הגבר החשוד שרצח את רעייתו, נורה כעביה בת ה-53, הלילה (חמישי) בטובא זנגרייה שבגליל העליון, היה נתון במעצר בית באותה הדירה, לאחר שהוגש נגדו כתב אישום על עבירות אלימות כלפי בן משפחה נוסף, כך נמסר הבוקר בעיתון "אל אתיחאד".לדברי ח"כ עאידה תומאסלימאן (חד"ש הרשימה המשותפת) "ניתן היה למנוע את הרצח של נורה כעביה. גבר עם היסטוריה של אלימות, שהורחק מביתו, רצח את אישתו ונורה היא קורבן נוסף של אלימות גברית ושל הפקרות שלטונית".

במקרה שאירע בחודש מאי האחרון, החשוד, תושב רומת אלהייב, זרק לעבר בנו בלוק אבן מחלון הקומה השנייה של ביתו. בעקבות זאת, הוא נעצר בגין איומים ותקיפה. בהמשך הוגשו נגדו כתב אישום ובקשה למעצר עד תום ההליכים, אולם, לאחר שהגיש ערר לבית המשפט המחוזי בנצרת, הוא שוחרר בתחילת החודש שעבר למעצר בית בפיקוח אזיק אלקטרוני אצל אחותו בטובא זנגרייה אותו הבית בו נמצאה הלילה כעביה ללא רוח חיים, אחרי שעל פי החשד הוא תקף אותה.

נורה כעביה בת ה-53 שנרצחה הלילה בטובא זנגרייה שבגליל העליון (צילום: אל אתיחאד)

"מערכת אכיפת החוק מפקירה את חייהן של הנשים", כך אמרה היום נאילה עואד, מנכ"לית הארגון "נשים נגד אלימות". עואד יצאה נגד החלטת בית המשפט לשחרר את החשוד למעצר בית, אף שהוגש נגדו כתב אישום בגין אלימות. כעביה, אשתו השלישית של החשוד, נישאה לו לפני שנתיים. לטענת עואד, עצם היותו של החשוד גבר שחי בפוליגמיה היא עבירה על החוק שקיומה הוא סוג של ניצול נשים, ולדבריה המערכת לא אכפה את החוק במקרה הזה. "היה כאן גבר שידוע כבר כגבר אלים וכגבר שמנצל נשים. הוא כבר נעצר והוגש כתב אישום, איך בית המשפט שיחרר אותו למעצר בית?", שאלה.

לדבריה, אשתו שילמה את מחיר המחדל הזה. "מישהו מאמין שבאמת האחות הייתה מעזה לומר לבית המשפט שהיא מסרבת להצעה שהוא ישהה אצלה במעצר בית? גבר כזה לא יכול לקבל הקלות מבית המשפט, מקומו היה צריך להיות בבית המעצר. הרי היה ברור שהוא מהווה סכנה למשפחתו". יצוין שזו הנרצחת השנייה בחודש וחצי האחרונים, והעשירית מתחילת שנת 2020. ארגוני נשים צפויים להפגין ביום שני הקרוב מול בית המשפט בנצרת בעקבות הרצח המחריד.