ח"כ תומא-סלימאן: האוניברסיטה העברית צריכה להתעשת – 'אם תרצו' היא תנועה פשיסטית

האוניברסיטה העברית תעניק שתי נקודות זכות אקדמיות לסטודנטים שיתנדבו בתנועת הימין הפשיסטי "אם תרצו", אף שבתקנון המוסד נקבע כי ארגונים פוליטיים או מפלגתיים לא יוכרו לצורך הענקת נקודות על מעורבות חברתית. כך נחשף אתמול (חמישי) בעיתון "הארץ". הענקת הנקודות על מעורבות חברתית החלה בשנה שעברה, ולפי האוניברסיטה כ–1,300 סטודנטים בחרו במסלול זה. רשימת הארגונים שבהם ניתן להתנדב מונה כ–140 גופים, שאליהם צורפה לאחרונה התנועה הפשיסטית. נקודות זכות ניתנות, בין היתר, על פעילות במרכזי סיוע ורווחה שמפעילה עיריית ירושלים, בבתי חולים, במיזמים חברתיים שמפעילה האוניברסיטה עצמה עבור סטודנטים מאוכלוסיות מוחלשות, ובעמותות סיוע לבני נוער, לקשישים, לניצולי שואה ולמבקשי מקלט.

תמונה מפעילותה החברתית של "אם תרצו" באוניברסיטת תלאביב (צילום: אקטיבסטילס)

ב–2017 הקימה אם תרצו קו טלפון לדיווח על מרצים שהביעו עמדות שמאל, וכעבור כשנתיים פרסמה את פרטיהם של כ–80 מרצים משורת מוסדות להשכלה גבוהה הנחשדים ב"שמאלנות". ברבים מהמקרים מופיעים אי־דיוקים בנוגע למעשים המיוחסים לאותם מרצים. הארגון קיבל בעבר תרומה על סך 200 אלף שקל מזרוע ההתיישבות של מועצת יש"ע, האחראית לרוב הבנייה במאחזים הלא חוקיים בשטחים הפלסטינים הכבושים.

לדברי ח"כ עאידה תומאסליאמן (חד"ש הרשימה המשותפת) "אם תרצו היא לא רק תנועת ימין. היא תנועה עם סממנים פשיסטים מובהקים כפי שקבע בית משפט. האוניברסיטה העברית צריכה להתעשת ויפה שעה אחת קודם. להכיר בשעות התנדבות בארגון זה לא חופש אקדמי ותמיכה בחברה האזרחית זה תמיכה בסימני פאשיזם בחברה".

ח"כ יוסף ג'בארין (חד"ש הרשימה המשותפת), לשעבר מרצה למשפטים באוניברסיטת חיפה, הוסיף "כמי שצמח פוליטית בקמפוסים בירושלים ובוועד הסטודנטים הערבים, וכמי שנמנה בעבר עם המרצים באקדמיה, אני מודאג מההחלטה להעניק נקודות זכות על פעילות ב'אם תרצו' הגזענית והאנטידמוקרטית שרודפת מרצים וסטודנטים. ערכים אקדמיים הם ערכים אוניברסליים של שוויון וכבוד ופעילות 'אם תרצו' חותרת תחתם."

בעקבות הידיעה, דורשת פרופ' מיכל פרנקל, מהמחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטה העברית, לכנס את הסנאט. במסר ששיגרה לכל המרצים במוסד להשכלה גבוהה היא כתבה "כחברת סנאט האוניברסיטה העברית, פניתי היום לרקטור האוניברסיטה כדי לבקש קיום דיון דחוף בסוגיית הענקת נקודות זכות אקדמיות עבור פעילות ב'אם תרצו'". יצוין ששמותיהם פרופ' פרנקל והרקטור, פרופ' ברק מדינה שאישר את הענקת נקודות זכות, מצויים ברשימות המקרטיסטיות של הארגון הפשיסטי.

פרנקל כתבה לעמיתיה ש"הלגיטימציה לפעילותה של 'אם תרצו', שעיקר מאבקה הוא בחתירה לצמצום החופש האקדמי של חברי הסגל, מהווה סכנה להמשך קיומה של האקדמיה הישראלית כמעוז של חשיבה חופשית". עוד ביקשה פרופ' פרנקל לדון על התקנה המאפשרת להיכנס עם נשק לאוניברסיטה.