ח"כ עודה לאהוד ברק: 'הסר את מועמדותך לכנסת'; 7 מפגינים נעצרו בפ"ת

יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה (חד"ש) קרא הבוקר (שבת) למנהיג המחנה הדמוקרטי, רה"מ לשעבר אהוד ברק להסיר את מועמדותו לכנסת, ואף הודיע שהוא דוחה את התנצלותו של ברק על אירועי אוקטובר 2000. זאת על רקע התבטאותו של ברק בעקבות מעצר המפגינים אמש מול בית היועמ"ש: "פתח תקווה זה לא אום אלחיראן, לאזרחים מותר להפגין".

מפגינים, אמש, מול תחנת המשטרה בפתח תקווה (צילום: עמוד הפייסבוק של הנרי זלצמן)

ח"כ עודה גינה את מעצר המפגינים אמש ואמר כי "אחריות אמיתית היא לרדת מהבמה הציבורית. בשביל להחליף את ממשלת הימין ולהילחם על עתיד של שותפות, צריך להשאיר אותך בעבר". זאת לאחר שאמש רשם ברק בפייסבוק כי "ארדן, פתח תקווה זה לא אום אלחיראן". ח"כ עודה שנפגעו בראשו במהלך הריסת בתים באום אלחיראן שבנגב ענה ואמר כי "תשעה עשרה שנים מאז שבגדת בקולותיהם של מאות אלפי בוחרים ערבים שהצביעו עבורך בבחירות הישירות מול נתניהו. למדנו בדרך הקשה שיש דברים יותר חשובים מפוליטיקת 'רק לא ביבי'".

ח"כ עודה התייחס בדבריו להתנצלות של ברק על אירועי אוקטובר 2000 ואמר: "כבר ראינו את התנצלות הבחירות הצינית שלך למזרחים, בשביל להחליף את ממשלת הימין ולהילחם על עתיד של שותפות, צריך להשאיר אותך בעבר".

הבוקר פרסם ברק תגובה נוספת למעצרים בהפגנה בפתח תקווה. "אמש, ליל שבת, נפל דבר במדינת ישראל", כתב. "משטרת ישראל עצרה אזרחים, ללא הצדקה ותוך הפעלת כוח בלתי סביר ומנעה מעורך דינם גישה אליהם. מי שצעדו בשקט 'במסלול תנועתו הרגלית' של היועמ"ש הוכו ונעצרו, וזכויות היסוד שלהם חופש הביטוי והזכות להפגין – נשללו יחד עם חירותם. אל מול הפיכתנו לטורקיה, נדרשת עמידה איתנה של אזרחים".

אתמול נעצרו שבעה מפגינים סמוך לביתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. על פי הודעת המשטרה המפגינים הפרו את ההנחיות "באופן בוטה", קראו קריאות במגפונים והפריעו לשוטרים בעת מילוי תפקידם. המוחים מסרו כי לא השתמשו באלימות ומימשו את זכותם להפגין. המפגינים צעקו לעבר השוטרים וקראו להם: "סמרטוטי מנדלבליט".

חנה קים, אחת מתומכות המאבק, תקפה את המשטרה וכתבה בפייסבוק: "עו"ד סיגלית קסלר נעצרת על ידי משטרת פתח תקוה. שי אראל נעלם כלא היה ולא יודעים מה עלה בגורלו. שבעה עצורים שכל פשעם הוא הליכה ברחוב נעצרו אף הם. המשטרה מצפצפת על החוק ומבזה את בית המשפט. בואו לפתח תקווה הערב ומחר".