ח"כ חנין על אישור חוק גבעת עמל: 'בשורה חשובה לאנשים קשיי יום'

ועדת הפנים של הכנסת אישרה הבוקר (חמישי) לקריאה ראשונה את "חוק גבעת עמל" המטיל על היזמים שרכשו את השטח שבצפון תלאביב לפצות את תושביו הוותיקים. זאת, לאחר שש שנים של מאבק.

יוזם החוק, ח"כ דב חנין (חד"ש הרשימה המשותפת) התייחס לבשורה ואמר: "העברת החוק הזה בקריאה ראשונה היא בשורה חשובה עבור תושבי גבעת עמל הנאבקים כבר שנים על הזכות המינימלית לדיור חלופי. המדינה שהביאה את התושבים לשם התנערה מאחריותה וגלגלה אותם במהלך השנים להתמודד מול יזמים שלא סופרים אותם ותובעים אותם כעת, אנשים קשיי יום, על מיליוני שקלים. אישור החוק בקריאה ראשונה יביא צדק לתושבים אחרי שנים של הפקרה. המדינה חייבת לוודא שהאנשים האלה לא ימצאו עצמם ברחוב ללא דיור חלופי".

2018-05-17_200022

ח"כ חנין יחד עם תושבי גבעת עמל, היום, בכנסת (צילום: זו הדרך)

יצוין שהצעת החוק התקבלה פהאחד, בתמיכת חברי כנסת מכל קצוות הקשת הפוליטית. תמיכה רחבה זו, הגיעה לאחר הפסקה שהתקיימה במהלך הדיון בוועדה, במהלכה קיימו חברי הכנסת התייעצות לשם הגעה לנוסח שיהיה מוסכם על כולם, כאשר בכל הנוגע לזכאים לדיור חלוף, הוסכם נכון לעכשיו על שתי גרסאות שיעלו להצבעה במליאת הכנסת.

בהתאם לנוסח המוסכם אליו הגיעו ועליו הצביעו, מטרת ההצעה היא הבטחת זכויות המפונים ממתחם גבעת עמל בתלאביביפו, כאשר הצעת החוק מגדירה "מפונה" – כ"זכאי שפונה מנכס שבחזקתו בשכונה".

לפי הצעת החוק "החדשה", אשר עלתה לראשונה כבר בשנת 2014, וכעת נעשו בה מספר שינויים – "זכאי", הוא תושב השכונה שהחזיק בנכס בגבעה, לפני 1961 (המועד שבו נמכרו קרקעות הגבעה לדיור ב.פ. מקבוצת בנק פועלים) והמשיך להחזיק באותו הנכס עד ליום פינויו בפועל. בגדר הזכאים לדיור חלוף עליהם יחול החוק, נכללים גם יורשיו של תושב השכונה שנפטר ומחזיק בנכס.