ח"כ חנין מתנגד להארכת חוזה השכירות של התחנה המרכזית בדרום ת"א

ח"כ דב חנין (חד"ש – הרשימה המשותפת) המכהן כיו"ר ועדת המשנה לתחבורה ציבורית של הכנסת, פנה אתמול (שלישי) אל יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) בבקשה כי יכנס דיון על כוונת משרד התחבורה ובעלת הזכויות בתחנה, חברת נצבא, שפורסמה בכלכליסט להאריך את חוזה השכירות של התחנה המרכזית החדשה בדרום תל אביב ב-24 שנים נוספות, כך שלא תפונה לפחות עד שנת 2042.

2018-02-06_210735

אחת מכניסות האוטובוסים בתחנה המרכזית שבדרום תל-אביב (צילום: ויקיפדיה)

 

"הבוקר פורסם כי משרד התחבורה וחברת הנדל"ן נצבא נמצאים במגעים מתקדמים לקראת חתימה על חוזה שכירות חדש לתחנה המרכזית החדשה בשכונת נווה שאנן בתל אביב, לתקופה של 24 שנים", כתב. "הדבר עומד בניגוד מוחלט לתכנית המתאר העירונית הקובעת כי מרבית פעילות האוטובוסים תועתק לצומת חולון והתחנה תוסב לצרכי דיור ואחרים". עוד הוסיף חנין כי "הקמת התחנה הנה עוול היסטורי לשכונות דרום תל אביב. פעילותה באמצע שכונות מגורים הינה אסון סביבתי וחברתי רחב ממדים המסב פגיעה קשה לחיי תושבי שכונות נווה שאנן ושפירא. פעילות התחנה גורמת לזיהום אוויר כבד, והיא הפכה את נווה שאנן לאזור אסון ולמרכז הגדול בארץ לסחר בנשים וסחר בסמים. משמעות הפעלת התחנה במתכונת הנוכחית לעוד 24 שנים היא עיכוב של שנים בפינוי התחנה והמשך הידרדרות המצב הקיים.

"ניתן לקדם חלופות תחבורתיות הצמודות לכבישים מרכזיים וכן לחלק בצורה טובה יותר את האוטובוסים במסופים הזמינים לשימוש ברחבי העיר, כל זאת מבלי להסב נזק כה גדול לחייהם ובריאות של תושבי השכונות. אני קורא לך לכנס את הועדה לדיון בצורך לקדם את פינוי התחנה, ברוח תכנית המתאר העירונית ולטובת תושבי דרום ת"א הסובלים מן המפגע שנים ארוכות מדי, וכן בפתרונות התחבורתיים האפשריים בטווח הקצר והארוך".

מוקדם יותר פנה אתמול ח"כ חנין במכתב אל שר התחבורה ישראל כץ וראש עיריית תל אביב רון חולדאי, וקרא להם "לעצור את המגעים ולפעול במהרה לקידום פינוי התחנה ברוח תכנית המתאר העירונית ולטובת תושבי דרום ת"א הסובלים מן המפגע שנים ארוכות מידי".