ח"כ ג'בארין תומך בהחלטה המחייבת לסמן תוצרת ההתנחלויות באירופה

ח"כ יוסף ג'בארין (חד"ש – הרשימה המשותפת) בירך היום (רביעי) על החלטת בית הדין האירופי וקרא לממשלת ישראל ליישם את הנחיות האיחוד כי מוצרי ההתנחלויות יסומנו בהתאם. "זכותם של צרכנים לדעת כי מוצר מסוים יוצר בהתנחלויות שהוקמו תוך הפרה בוטה של המשפט הבינלאומית, וזאת כפי שצרכנים התנגדו לרכישת סחורות שיוצרו בדרום אפריקה בתקופת האפרטהייד", הדגיש. יצוין שח"כ ג'בארין פנה הבוקר בשאילתא לשר החוץ, ישראל כץ, ודרש כי הממשלה תיישם את הנחיות האיחוד האירופי ואת קביעת בית הדין מאתמול.

בית הדין האירופי לצדק בלוקסמבורג פסק אתמול כי כל 28 מדינות האיחוד האירופי מחויבות לסמן את תוצרת ההתנחלויות בשטחים הפלסטינים והערבים הכבושים: הגדה המערבית, מזרח ירושלים ורמת הגולן – ולציין שמדובר בתוצרת מהתנחלות ישראלית. הפסיקה הגיעה בעקבות תביעה שהגיש יקב פסגות לבית משפט בצרפת נגד סימון מוצריו.

ישיבה של בית הדין האירופי לצדק (צילום: האיחוד האירופי)

 

יקב פסגות הפועל בהתנחלות בשטחים הפלסטינים הכבושים עתר לבית המשפט המנהלי בצרפת עתר נגד הנחיית האיחוד האירופי משנת 2015 לסמן מוצרים שמיוצרים בהתנחלויות. אך העתירה הגיעה עד לבית הדין האירופי אשר פסק שיש לקבל את הנחייה כלשונה. נציגות האיחוד האירופי בישראל הגיב היום להחלטת בית הדין על סימון מוצרים מההתנחלויות ואמר כי האיחוד רואה במקומות אלו שטחים כבושים וכי הפסיקה אינה נוגעת למוצרים מישראל עצמה. לדברי ח"כ עאידה תומא-סלימאן (חד"ש – הרשימה המשותפת) "הגיע הזמן להבין שהתנחלויות מסווגות כפשע מלחמה וכי הן מנוגדות לחוק הבינלאומי. מי שרוצה לתמוך ולספח התנחלויות צריך להבין שיהיה לזה מחיר תדמיתי וכלכלי. טוב שלבית המשפט האירופי יש אומץ איפה שלמוסדות האיחוד אין".