חד"ש: הכיבוש, ההתנחלויות והאינטרסים של ההון הם הגורמים ליצירת הגירעון בתקציב

בחד"שהרשימה המשותפת ניתחו את הסיבות שהובילו להעמקת הגרעון בתקציב המדינה. על כך הנסר הבוקר (שלישי) באתר "וויינט", שפרסם כתבה ובמרכזה: עמדות המפלגות השונות המתמודדות בבחירות לכנסת ה-22 בשאלת העמקת הגרעון. יצוין שכל המפלגות שמרכיבות את הקואליציה הימנית הנוכחית סירבו להתייחס. הליכוד, מפלגת השלטון בעשור האחרון, לא הסבירה כיצד תטפל בבעיית הגירעון. כך גם ש"ס, שחרטה על דגלה לייצג את "השקופים", יהדות התורה החרדית וימינה החרד"לית בראשות איילת שקד.

ההתנחלויות והכיבוש בין הגורמים המרכזיים ליצירת הגרעון בתקציב המדינה (צילום: אקטיבסטילס)

לדברי חד"ש "הממשלה החמיצה במכוון כל ניסיון למיסוי אמיתי של ניצול אוצרות הטבע, נמנעת ממיסוי רווחי עתק ועסוקה בהוצאה חסרת תקדים למפעל הנצחת הכיבוש וההתנחלויות ובהגדלת ההוצאה הצבאית". ברשימה המשותפתחד"ש הודיעו שיתנגדו בנחרצות בקיצוץ השירותים החברתיים (בריאות, חינוך, רווחה, דיור וסביבה) במטרה להקטין את הגירעון. הם הוסיפו כי יפעלו לצמצום הגירעון על ידי הטלת מסים על העשירים ביותר בדמות הוספת וריווח מדרגות המס והנהגת מס עזבון על ירושות מיליונרים.

"במצב הנוכחי, הסכנה הנראית לעין אינה בהכרח עלייה באינפלציה, כי הקטנה בהוצאה הממשלתית צפויה להוריד את הביקוש במשק, וכך תביא גם למיתון, לסגירת מפעלים ולעלייה באבטלה", אמרו ברשימה. הם ציינו כי יעמדו על חיזוק העבודה המאורגנת ועל יצירת מנגנונים שוטפים לעדכון הסכר בהתאם לעליית שאר המחירים במשק.

בחד"שהרשימה המשותפת סיכמו: "אנו רואים במדיניות הכיבוש, ההתנחלויות ושמירת האינטרסים של ההון את הגורמים המרכזיים ליצירת הגירעון, מתנגדים לקיצוץ בשירותים הממשלתיים ומתריעים מפני הסכנות בנקיטת צעדים כאלה. אנו קוראים למיסוי גדול יותר של המאיון העליון כדרך לכיסוי הגירעון ותומכים בחיזוק העבודה המאורגנת".

לידיעה שפורסמה הבוקר באתר "וויינט":

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5564851,00.html