ועדת השרים תדון בהצעת חוק של ח"כ חנין להצלת החופים; יפגינו בי-ם ובחיפה

הצעת חוק לתיקון חוק החופים צפויה לעלות להצבעה בוועדת השרים לענייני חקיקה מחר (ראשון). מדובר על הצעת חוק של ח"כ דב חנין (חד"ש הרשימה המשותפת) שקיבלה את תמיכתם של עשרות ח״כים נוספים, אשר מטרתה לחייב בחינה מחדש של כל תכניות הבנייה בחופי ישראל שקיבלו היתר לפני שנת 2004 – מועד כניסתו לתוקף של חוק החופים.

2017-07-15_180924

חוק השמירה על הסביבה החופית (חוק החופים) לא חל באופן רטרואקטיבי, כלומר, תוכניות בנייה ישנות אשר סותרות את חוק החופים יכולות לצאת אל הפועל גם כיום, למעלה מעשור לאחר שחוקק החוק. מסיבה זו, עדיין מאיימות על החופים בישראל למעלה מ-50 תכניות בנייה שקיבלו היתרים מהמדינה לפני שנת 2004, חלקן קיימות עוד מתקופת המנדט. התיקון המוצע לחוק דורש לבחון מחדש את כל תכניות הבנייה הישנות לפי הסטנדרטים התכנוניים והסביבתיים המתקדמים שנקבעו בחוק החופים המקורי.

חשוב לציין כי כמה מהתוכניות שאיימו לפגוע בחופים כמו תוכנית לבנייה בחוף פלמחים וכעת התוכנית לבנייה בחוף אכזיב לא היו מאושרות בהתאם לחוק החופים. התיקון לחוק, שנוסח בסיוע ארגון ׳אדם, טבע ודין׳, זוכה לתמיכה רחבה בכנסת, אבל בפועל הערכה היא כי עומד להתקיים לגביו מאבק לא פשוט בוועדת השרים לענייני חקיקה, בשל אינטרסים שחלקם אינם רואים את טובת הציבור הרחב כערך עליון.

יוזם התיקון לחוק, ח"כ חנין, מסר: "החופים שלנו הם לא נדל״ן. התיקון לחוק החופים ימנע את הפיכת חופי הים של כולנו לאתרי נופש ולשכונות לעשירים בלבד. אם התיקון לא יאושר, נמשיך לראות כאן מאבקים ציבוריים חזקים ומוצלחים שדורשים הגנה על כל חופי הים, ממש כמו בפלמחים ובאכזיב. אנחנו מבקשים כעת לעצור את ההפקרות הנדל״ניסטית ולסתום את הפירצה בחוק, שמאפשרת להתגבר על ההגנות והסטנדרט שיצר. רק כך נוכל למנוע את הנזק הכבד והבלתי הפיך שעלול להיגרם לסביבה החופית".

עו״ד עמית ברכה, מנכ״ל ׳אדם, טבע ודין׳, הוסיף: "הצעת החוק הזו נועדה לשים קץ לאיומים על החופים שקמים עלינו חדשות לבקרים ולהבטיח שהחופים יישארו פתוחים לציבור הרחב. כאשר ניסחנו את הצעת החוק, לנגד עינינו עמדנו עשרות המאבקים הציבוריים והמשפטיים נגד בנייה על החופים, כמו מגדלי חוף הכרמל, פלמחים, סי אנד סאן ומאבקים שעדיין מתנהלים כמו המאבק למען חוף אכזיב".

לקראת ההצבעה בוועדת השרים, הוקם אוהל מחאה בחיפה, עיר מגוריו של שר האוצר כחלון, האחראי על מינהל התכנון והערב צפויה להתקיים הפגנה במקום. כמו כן, פעילי מגמה ירוקה יקיימו הפגנה נוספת מחר בבוקר בירושלים, מחוץ לדיון ועדת השרים לענייני חקיקה.

לדברי מור גלבוע, מנכ״ל מגמה ירוקה: "לא יעלה על הדעת שחופי ארצנו יימכרו לכל המרבה במחיר לטובת דיור יוקרה ומלונות פאר שוממים שיהפכו בהמשך, גם הם, למגורים לעשירים בלבד. כבר היום הבניה בקרבת החופים היא צפופה ומשאירה לכל אזרח במדינה כ-2 ס"מ חוף ים פתוח בלבד. חופי הים הם נכס אסטרטגי של כל אזרחי המדינה ללא קשר לשיוך פוליטי כזה או אחר. אנחנו מצפים מנבחרי הציבור שלנו שיפעלו בשיקול דעת ובחכמה כדי שגם ילדינו ונכדינו יוכלו להמשיך ליהנות מחופי ים נהדרים, פתוחים וטבעיים".