התפטר ראש ממשלת עיראק: עלה ל-408 מספר המפגינים שנהרגו במהלך ההתקוממות

עלה ל-408 מניין ההרוגים בהפגנות הזעם ברחבי עיראק, מאז פרצו ב-1 לאוקטובר כך דיווחה היום (שישי) סוכנות הידיעות רויטרס, בהתבסס על מידע של המשטרה המקומית. רק אתמול נהרגו 45 בני אדם ועשרות נפצעו כשכוחות ביטחון פתחו באש לעבר המפגינים בערים שונות. יצוין שראש ממשלת עיראק, עאדל עבד אל־מהדי, הודיע בצהריים שיגיש את התפטרותו לפרלמנט. בהצהרה שפרסמה לשכתו נמסר שאלמהדי יגיש את התפטרותו כדי לאפשר למנות ממשלה חדשה, בהמשך מחאה המתמשכת בשבועות האחרונים.

הלוויית ההרוגים בהפגנות, הבוקר, בעיר נג'ף (צילום מסך: בי.בי.סי)

אתמול הורה ראש ממשלת עיראק על פריסת כוחות צבא בכמה מחוזות במדינה כדי "להחזיר את הסדר" בעקבות החרפת המחאה האלימה נגד השלטונות. עם זאת, על פי עיתוני בגדד המצב בשטח ממשיך לצאת מכלל שליטה ואתמול נרשם הימים המדממים ביותר מאז החלו ההפגנות לפני כחודשיים, עם לפחות 45 הרוגים ועשרות פצועים.

24 מההרוגים היו בעיר נסריה שבדרום המדינה. כמו כן, כוחות הביטחון פתחו באש לעבר מפגינים שחסמו גשר, ועשרות בני אדם נוספים נפצעו. ארבעה מפגינים נוספים נהרגו בבגדד שם נערכים עימותים על גשרים מרכזיים המובילים אל "האזור הירוק" – שבו שוכנות שגרירויות ומשרדי ממשלה. 22 מפגינים נפצעו בעיר הבירה.

ביום רביעי מאות מפגינים הסתערו על נציגותה של טהרן בעיר הקדושה לשיעים נג'ף, גירשו ממנה את המאבטחים והעלו את המבנה באש. המיליציות הפרואיראניות הגיבו בירי מקלעים ופצעו עשרות. עם זאת, צילומים של מפגינים מניפים דגלי עיראק על גג המבנה הופצו ברשתות החברתיות לצד קריאות בגנות איראן, משמרות המהפכה, מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני ומנהיגה העליון של איראן עלי חמינאי

נג'ף היא אחת הערים הקדושות לאסלאם השעי ומקום קבורתו של אבי הפלג השיעי, האימאם עלי, חותנו של הנביא מוחמד. מאות אלפי עולי רגל מגיעים מדי שנה מאיראן לפקוד את האתרים הקדושים בעיר ועל כן מחזיקה איראן בנציגות דיפלומטית בעיר. זו הפעם השלישית בה מפגינים שמים להם למטרה נציגות דיפלומטית איראנית. בתחילת החודש תקפו מפגינים את הקונסוליה האיראני תבעיר כרבלא, גם היא עיר הקדושה לאסלאם השיעי.

מדיווחים בכלי התקשורת בבגדד עולה כי המשטרה הגבירה את האבטחה על בתי בכירים ואזרחים איראניים וכן הכניסה כוחות נוספים לעיר בצרה בדרום המדינה.