השבתת המעונות הסתיימה; המטפלות: ההסכמים עם האוצר הושגו ללא ידיעתנו

מעונות היום פעלו היום (שני) כסדרם בעקבות הסכמות שהושגו הלילה בין נציגי משרדי האוצר והעבודה לארגונים המפעילים את מעונות היום המפוקחים. במסגרת ההבנות הסכימו הצדדים כי מטפלות וצוות המעון (במשרה מלאה) יקבלו תוספת למענקי החג בסך 1,500 שקלים בחגי תשרי ו-1,500 שקלים נוספים בחג הפסח.

2018-09-03_201635

 עוד הוסכם בין הצדדים על הקמת ועדה ממשלתית בראשות הממונה על זרוע העבודה במשרד הרווחה, שתבחן בין היתר, את נושא התקינה במעונות היום לשם בחינת מערך מעונות היום ושיפורו. במקביל יגדילו הארגונים את היקף המטפלות המוכשרות והמוסמכות. בוועדה ישתתפו נציגי אגף התקציבים ומשרד ראש הממשלה והיא תגיש את המלצותיה עד 30 באפריל, "זו הפעם הראשונה שהממשלה מתייחסת ברצינות לנושא החינוך לגיל הרך", אומרים בארגונים המייצגים את עובדות המעונות. המענקים והוספת התקציב הם פתרונות זמניים שנועדו להקל על המטפלות עד לגיבוש רפורמה מקיפה על בסיס המלצות הוועדה.

 בנוסף יקבלו הארגונים המפעילים את מעונות היום תקצוב ייעודי לטובת סיוע לצוותי המעונות שיאפשר למטפלות להתמקד בעבודה החינוכיתטיפולית במעונות. ההבנות הושגו בהוראת שר האוצר משה כחלון, בהובלת סגן שר האוצר, יצחק כהן, ובגיבוי שר העבודה והרווחה חיים כץ. משרד העבודה והרווחה יבחן ויפעל לפישוט מנגנון ההכשרות המקצועיות, כך שהארגונים יפעלו להרחבת היקף המטפלות שיעברו הכשרה מקצועית, תוך ניצול מיטבי של תקציבי ההכשרה המקצועית שעומדים לטובת הנושא.

יצוין שבניגוד לדעה הרווחת, אתמול לא נערכה שביתה במעונות, אלא השבתה מטעם המעסיקים. בנעמת, למשל, המטלפות וצוותי המעונות הגיעו כמדי יום לעבודה אך לא פתחו את שעריהם. מטפלות רבות התלוננו על כך שכל הדיונים על מעמדן, שכרן והתקינה במעונות נערכים ללא השתתפותן. הן דרשו לקחת חלק בדיונים ואף להקים איגוד יציג להגנת על זכויותיהן. "המעסיקים מכרו אותנו בזול", אמרה הבוקר מטפלת בנעמת, כאשר פורסמו בתקשורת הסיכומים שהביאו לתום ההשבתה.