הפנינג מחאה המוני: שומרים על הרצף הירוק של עמק חפר ונתניה

הפנינג מחאה המוני של החברה להגנת הטבע נערך הבוקר (שבת) תחת הכותרת "שומרים על הרצף הירוק של עמק חפר ונתניה". בהפנינג לקחו חלק מאות משפחות ופעילים למען הסביבה, התקיים מהגן לאומי אביחיל ועד מצוקי החוף. לציבור המשתתף, מלבד הסברים על הנוף, חולקו חומרי הסברה נגד מקבלי ההחלטות ובקריאה לשמור על ערכי הטבע ורצף השטחים הפתוחים של עמק חפר ונתניה מפני תכנית הבנייה המסיבית המתוכננת באזור.

תכנית הבנייה המתוכננת מייעדת שטח בן 93 דונמים בצפון מערב נתניהשכונת עין התכלת, להקמת שכונת מגורים חדשה ופיתוח תיירותי. במסגרת התוכנית יבנו כ-800 יחידות דיור. לאחרונה נדחו ההתנגדויות של תושבי עמק חפר וצפון נתניה, אשר טענו, כי התוכנית לא נותנת פתרונות תחבורתיים ומתעלמת מתוכנית רחבת היקף – תכנית חבצלת.

לטענת המתנגדים חסרה ראיה תכנונית רחבת היקף ולכן התוכנית תיצור צפיפות מגורים ושירותים באופן לא סביר ולא ראוי תכנונית. המתנגדים אף טענו שהתוכנית תוביל לקטסטרופה תחבורתית. בנוסף טענו המתנגדים, כי התוכנית מתעלמת מערכי הקרקע הטבעיים של המקום, בעיקר ביחס למצוק הכורכר.

תוכנית נוספת לה מתנגדים התושבים היא הבנייה מאסיבית המתוכננת באזור חבצלת, עליה אמונה מועצת עמק חפר, אשר לדברי הפעילים תפגע בריאות הירוקות באזור. התוכנית כוללת כ-4000 יחידות דיור ומתחברת בחלק הדרומי שלה לבנייה בצפון נתניה. גם לתוכנית זו, כאמור, צפויות להיות התנגדויות. במסגרת ההפנינג תציג החברה להגנת הטבע תוכנית המשמרת את השטחים הפתוחים ומסדרון אקולוגי בין האזורים הירוקים.

בפברואר האחרון כ-500 מתושבי צפון נתניה, מושב אביחיל והיישוב חבצלת השרון הגישו התנגדות לתכנית הותמ"ל להקמת מגדלי מגורים בשכונת עין התכלת. על פי התכנית תוקם במקום שכונת מגורים שתשתרע על שטח של 81 דונמים ותכלול למעלה מאלף יחידות דיור בבנייה רוויה.

2017-04-08_164230

מפגינים בקרית הממשלה בתלאביב נגד הבנייה בחופי נתניה ועמק חפר (צילום: מטה המאבק למען צפון נתניה ועמק חפר)

בהתנגדות נכתב, כי מושב אביחיל הממוקם משטח ממזרח לשטח המיועד לתכנית, הוא אזור בעל אופי כפרי, חקלאי קהילתי, עם מורשת ציונית היסטורית ייחודית וכן במקום שטחים ערכיים בעלי רגישות סביבתית אקולוגית גבוהה ביותר. בשטח הצמוד לתכנית מצוי גן לאומי אביחיל, המהווה שמורת טבע והוא מהשרידים האחרונים של חוליות מישור החוף . בנוסף, התכנית מתבססת על ציר תוואי כביש "עוקף חבצלת".