הסתדרות המורים הכריזה על סכסוך עבודה; מורי תכנית היל"ה ותלמידיה הפגינו בירושלים ובלוד

הסתדרות המורים, שמייצגת את הגננות והמורים בבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים, הכריזה הבוקר (רביעי) על שלושה סכסוכי עבודה מול המדינה. סכסוך העבודה מאפשר להסתדרות המורים לפתוח בשביתה עם פתיחת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר.

הסכסוכים הוכרזו בעקבות היעדר הנחיות מפורטות עבור מורים שהם או בני משפחתם בקבוצות סיכון, וכן בגלל העיכוב על יישום ההסכם שנחתם מול הסתדרות המורים לפני שנה שהיה אמור להסדיר את האופן שבו מנוכים ימי המחלה של המורים ואת חישוב הפנסיה של המורים הזכאים לפנסיה תקציבית. הנושאים האלה סוכמו מול משרד האוצר בשנה שעברה, אך ההסכם לא יצא לפועל עד היום. "כולם רוצים ששנת הלימודים תיפתח כסדרה, אבל בשביל שזה יקרה צריך לפתור את הבעיות", אמרה מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד. "אנחנו בהתדיינות כבר שנה שלמה והגיע הרגע שבו צריך לחתוך. כמו שאנחנו מכירים את הדברים במדינה שלנו, רק ברגע האחרון הדברים ייסגרו. האוצר גורר רגליים".

יצוין שבצהריים הפגינו מורי תכנית היל"ה של משרד החינוך בפתח הכנסת ואל ההפגנה הצטרפו תלמידים רבים. המפגינים מחו נגד סגירת התכנית ופיטורי אלפי עובדי הוראה. אל המפגינים הצטרפו חברי הכנסת עופר כסיף (חד"ש הרשימה המשותפת) ועאידה תומאסלימאן (חד"ש הרשימה המשותפת), שדיווחה למתכנסים: "היום התבקשנו להעביר סכומים גדולים לחינוך, אבל את תוכנית היל"ה מתכוונים לסגור. אני אומרת שגם לכם יש זכות ללמוד. שיפסיקו בממשלה להתווכח על תקציב חד שנתי או דו שנתי. הממשלה הזו חייבת לדאוג לכם. עכשיו. אם לא, הם צריכים ללכת הביתה".

במקביל עשרות מפגינים מחו בלוד נגד סגירת תכניות החינוכיות לנוער בסיכון, נוער נושר ונוער מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית. בין התוכניות שנמצאות בסכנת סגירה הן "קרב", "רעים", "הילה" ונוספות. המפגינים נשאו שלטים בהם נאמר "חינוך בלי קרב גוף בלי לב", "קידום נוער הילה חבל הצלה לחינוך".

"אסור לסגור את תכנית היל"ה. אסור שהמערכת תפקיר אלפי נערים ונערות שזו המסגרת היחידה שיכולה להציל את עתידם, ומעל אלף עובדים ועובדות שתכנית זו היא הבית שלהם. פניתי לשר גלנט בדרישה שיתערב לשינוי ההחלטה, והוועדה לזכויות הילד בראשותי תתכנס לדון בנושא המשך פעילות התכנית". כך אמר השבוע יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ יוסף ג'בארין (חד"ש – הרשימה המשותפת) בעקבות החלטת בית הדין לעבודה.

בית הדין לעבודה בבת ים הקפיא ביום ראשון את השימועים לפני פיטורים של המורים בתכנית היל"ה, זאת לאחר דיון בעתירת ארגון "כוח לעובדים" להטלת צו מניעה נגד הפיטורים המתוכננים. בית המשפט חייב את החברה למת"נסים מפעילת התכנית, ואת המדינה לבצע ביממה הקרובה היוועצות עם כוח לעובדים המאגד את המורים.

נציג משרד החינוך אמר בדיון כי כרגע התכנית עדיין ניצבת בפני סגירה. "בית הדין הכיר בצורך של חברת המת"נסים והמדינה לדון בעתיד התכנית עם נציגות העובדים. לא ניתן לסגור את התכנית ולפטר אלפי מורי קבלן מבלי לשמוע את קולה של נציגות העובדים", נמסר מוועד המורים של התכנית. "משרד החינוך התרגל להעביר מורי קבלן מזכיין לזכיין ועתה מחברת קבלן למפוטרים. נמשיך להיאבק כנזק הגזירה שמשמעה אחתנוער נושר לא זכאי לחינוך", הדגישו.

בבקשה לצו מניעה נגד פיטורי מורי פרוייקט היל"ה, נאמר "לא ייתכן כי חברת הקבלן המעסיקה את המוריםהחברה למתנ"סים תקיים שימוע קולקטיבי לכ-1600 מורים באורח חד צדדי וללא היועצות עם ועד העובדים כנדרש בהסכם הקיבוצי", נכתב בהודעת הארגון. "עוד קורא הארגון להורות למשרד החינוך להבהיר, איזה פתרון יינתן לתלמידים שיפלטו מהתכנית, בהתאם לחוק חינוך חינם".

בתוך כך, יוצר מ-23 אלף אזרחים חתמו על עצומה מקוונת נגד סגירת התכנית. העצומה נכתב "לאחרונה, שר החינוך היקר שלנו החליט שבכוונתו לסגור את קידומי הנוער בארץ. קידום נוער הינו מקום מיוחד בו ניתנת הזדמנות שנייה לנוער שנפלט מבתי הספר, להשתקם, ללמוד כמו שצריך, לרכוש השכלה ראויה ולהוציא תעודת בגרות מלאה. זוהי נקודת ההצלה האחרונה בעבור נוער כזה, בתי ספר אחרים כבר מזמן ויתרו ובחרו לא להתמודד עם אותם נערים. הצוות החםהמדריכים, המנחים המנהלים והמורים בקידום נוער עובדים קשה מסביב לשעון ומבצעים עבודת שליחות כדי לעזור לאותם בני נוער להיות מוכנים כמה שאפשר לחיים העצמאיים. הן בסיפוק מזון, הן בסיפוק השכלה, והן בתמיכה נפשית. קידום נוער הוא כמו בית שני בשבילם שכל כך מגיע להם!".

סרטון: – דברי ח"כ כסיף בהפגנה מול הכנסת:

https://www.facebook.com/ofercass/videos/735030630667280/

לחתימה על העצומה:

https://www.atzuma.co.il/kidomnoarbesakana