הסרט המרוקאי 'על הקצה' של לילא כּילאני יוקרן מחר בגדה השמאלית

הסרט המרוקאי "על הקצה" של לילא כּילאני יוקרן מחר, מוצאי שבת 26 באוגוסט, בשעה 20:30 במועדון הגדה השמאלית, רחוב אחד העם 70, תלאביב. הסרט הופק ב-2011, 110 דקות, הוא דובר ערבית וצרפתית עם תרגום לאנגלית. זהו סרטה העלילתי הראשון של הדוקומנטריסטית כּילאני, ילידת קזבלנקה. בטנגי'ר עיר הנמל המרוקאית על גבול ספרד, המכונה בידי רבים "מכּה של המערב", רוקמת כּילאני את עולם הסרט, מנקודת ראות ייחודית ומפתיעה.

2017-08-25_163117

בדיעה הגיבורה היא הסרט, בחורה בתחילת שנות ה-20 לחייה, קשוחה והישרדותית, בעלת פנים אקספרסיביות ומהפנטות, שפתיה עבות ושמוטות, שיניה גדולות ובולטות, והיא בתנועה כל הזמן. ביום היא עובדת במפעל לאריזת שרימפס בתנאי עבדות מודרניים, חוזרת לחדר הקטן שהוא ביתה, רוחצת את עצמה באובססיביות, בעזרת צמחים ואפילו אבקת כביסהכדי לנטרל את ריח השרימפס. בערב היא יוצאת עם חברתה אימאן לעבוד בזנות.

בדיעה שמורדת בנסיבות האומללות של חייה, מתחילה לגנוב מהגברים שהן מבלות איתם. אימאן נרתעת, אך בדיעה חסרת המעצורים לא משאירה לה ברירה. בהמשך בדיעה מכניסה עוד שתי בחורות העובדות בזנות, לקנוניה של גניבה מלקוחות. היא מבינה על בשרה שכולם מסביבה בקנוניה הישרדותית, וככל שבדיעה מסתבכת יותר היא רוצה יותר. בדרמה ריאליסטית ומסוגננת השוזרת אסתטיקה של קשיחות וכיעור, מצליחה כּילאני ליצור עולם מרתיע וכה יפה, עד שהיית רוצה להיות חלק ממנו. את השיחה אחרי הסרט ינהל תאופיק אבוואיל.

מועדון הקולנוע של הגדה השמאלית בפייסבוק: https://www.facebook.com/LeftBankMC