המשפט נגד הבמאי והשחקן מוחמד בכרי: מדובר ברדיפה למען יראו וייראו

מהומה פרצה אתמול (חמישי) בבית המשפט המחוזי של מחוז מרכז בלוד, בפתיחת דיון הוכחות בתביעת לשון הרע נגד יוצר הסרט "ג'נין ג'נין", הבמאי והשחקן מוחמד בכרי. בדיון נחקר בכרי, כחלק ממשפט הדיבה שמנהל נגדו סא"ל במיל' ניסים מגנאג'י שהשתתף בקרב במסגרת מבצע "חומת מגן" ב-2002. במהלך המהומה נשמעו קריאות אל עבר תומכיו של בכרי "אתם תומכים במחבלים! זה מה שאתם". מנגד, תומכי בכרי הטיחו "שקרנים!". עו"ד ישראל כספי, שמלווה את לוחמי המילואים במשפט, צעק "זו מדינת ישראל, זו לא פלסטין, תבינו את זה כבר! זה המדינה שלנו".

לבית המשפט הגיעו גם אישי ציבור, בהם מזכ"ל מק"י, עאדל עאמר, חברי הכנסת עאידה תומא סלימאן, יוסף ג'בארין ועופר כסיף (חד"ש הרשימה המשותפת) ויו"ר ועדת המעקב של הערבים אזרחי ישראל מוחמד ברכּה. מטעם יוצרי הסרט הגיעה גם נציגה מארגון זכויות אדם באיטליה.

הבמאי מוחמד בכרי (שלישי משמאל) בתום הדיון בבית המשפט בלוד. יחד עמו (שמאל לימין): חברי הכנסת עאידה תומאסלימאן ויוסף ג'בארין; יו"ר ועדת המעקב, מוחמד ברכה, ח"כ עופר כסיף ומזכ"ל מק"י, עאדל עאמר (צילום: זו הדרך)

מדובר בתביעת לשון הרע השנייה שהוגשה נגד בכרי. התביעה הקודמת שנדחתה כי השופטים לא קיבלו את התביעה משום שאותם לוחמים שעתרו נגד בכרי לא הופיעו בסרט ואין אפשרות חוקית להגיש תביעת לשון הרע נגד הציבור.

בכרי טען בכתב ההגנה לרדיפה והשתקה פוליטית באצטלה של תביעה משפטית עניינית. הוא טען כי אין כל טענה בסרט כלפי מגנאג'י, ולא ניתן לזהות אותו בו. את בכרי מייצג עורך דין מיכאל ספרד. מגנאג'י, הגיש את תביעת לשון הרע נגד בכרי בנובמבר 2016. הוא דרש 2.6 מיליון שקלים בטענה לרשלנות ולשון הרע של בכרי כלפיו. לאחר הגשת התביעה האחרונה הצטרפה פרקליטות המדינה כצד להליך המשפטי, בעקבות החלטה שאישר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

"אני גאה שעשיתי את הסרט 'ג׳נין ג׳נין', הבאתי את הקולות האותנטיים של תושבי המחנה", אמר בכרי במהלך החקירה  הנגדית שהוביל נבות תל צור, עורך דינו של קצין המילואים התובע. "אין לאיש מונופול על האמת, גם בית המשפט מורכב מאנשים, לא מאלוהים" השיב בכרי לשאלה מדוע לא ערך את הסרט מחדש לאחר שבית המשפט העליון קבע בעבר שבסרט ישנה "מגמה מכוונת לעיוות של הדברים". לאחר חקירתו של בכרי, נחקר פרופסור רם לוי, במאי ויוצר קולנוע, שכתב תצהיר מטעם ההגנה. לוי ציין שהתובע מופיע במשך 4 שניות בלבד, לכן אין כוונה בסרט להאשים אותו בביזה או בכל עבירה אחרת. "עשרים שניות לפחות וזום היו מבהירים הבמאי התכוון לאדם הזה", אמר לוי.

הדיון, העיד סאלם זועבי, מתכנן ערים ואדריכל שנכנס עם צוות בדיקה של ארגון עדאלה לג'נין מיד אחרי הקרבות ב-2002 ומיפה את ההריסות. בתחילה עורכי הדין של התובע  התנגדו להגשת חוות הדעת של זועבי, אבל השופטת החליטה שחוות הדעת תוגש. "הגעתי למחנה אחרי שמשרד החוץ הישראלי הציג שני צילומי אוויר המתארים את המחנה לפני ואחרי המבצע הצילומים היו בקנה מידה מאוד גדול ולא היה ניתן לראות את מידת ההרס. אני החלטתי להיכנס לרזולוציה יותר מדויקת. מה שראינו דומה לרעידת אדמה. דחפורים וטנקים פגעו ישירות בעמודים ובקורות של הבתים".

"מדובר ברדיפה למען יראו וייראו", אמר בכרי בתום הדיון. "נעשו סרטים בארץ ובעולם יותר חריפים ולא עשו להם דבר. המטרה היא למנוע מאחרים לעשות סרטים ושאני לא אעז לפתוח את הפה אחר 18 שנים של הליכים". עו"ד ספרד הדגיש כי "הסרט יצא לפני 18 שנים ועדיין רודפים את בכרי אחרי שנגמרה תקופת התיישנות. זה תיק שצריך היה להיזרק בגלל התיישנות ושהוגש על ידי אדם שטוען שלחם בג'נין אבל אין נגדו אף טענה. יש פה ניסיון להשתיק את ההשמעה של הסיפורים של תושבי ג'נין שחוו את הקרבות באופן שונה".