המדינה דורשת צו איסור פרסום על מכירת נשק למיליציות ניאו-נאציות באוקראינה

מדינת ישראל פנתה לביתהמשפט המחוזי בתלאביב בבקשה להטיל צו איסור פרסום על הליכים הנוגעים למכירת נשק וידע צבאי למיליציות ניאונאציות באוקראינה. המדינה מבקשת לקיים את הדיון בדלתיים סגורות ולהציג את טענותיה במעמד צד אחד.

2019-06-24_200404

ניאונאצי ממיליציית אזוב ובידו רובה תבור מתוצרת ישראל (צילום מסך: יוטיוב)

העתירה, שהוגשה עלידי עו"ד איתי מק בשם 42 עותרים, מבקשת מביתהמשפט להורות למפקח על הייצוא הביטחוני לבטל, באופן קבוע או זמני, את הרישיונות שהעניק לייצוא נשק לאוקראינה, זאת משום שהוא משמש או עלול לשמש מיליציות ניאונאציות ואנטישמיות. לעתירה מצורפות ראיות שונות התומכות בטענה כי מדובר בכוחות בעלי אידיאולוגיה ניאונאצית וכי הכוחות הללו משתמשים בנשק ובידע בטחוני המיובאים מישראל.

בחודש מרץ הוגשה עתירה לבית המשפט לעניינים מינהליים בת"א בדרישה על ידי פעילות ופעילי זכויות האדם זוהרה חדד, אליוט כהן, פרופ' ורוניקה כהן, ד"ר חנה ספרן, רעיה רותם, חנה בר"ג, אמיר ביתן, ורד ביתן, רזי אילן, ד"ר גרסיאלה קורס, רם כהן, ג'סיקה נבו, עמרי נג'אד, איבון דויטש, לאה הורוביץ, שושנה הלפר, צילי גולדנברג, פפה גולדמן, עדה בילו, תמר מילבסקי, עודד סולן, רוסמרי סולן, ניצה אמינוב, יוסי טבדיוגלו, שחף ויסבין, אורן רימון אור, נעמי קירשנר, נורה אורלוב, גיא הירשפלד, גיא בוטביה, ניב חכלילי, מאיר ברזילי, ד"ר אילנה המרמן, מיאקו גליקו, צבי בנינגה, אלי אמינוב, תמר להן, יואב הס, עירית הלביא, אבישי הלביא, מיכל פלג ועודד אפרתי.

על רקע הפלישה הרוסית לחצי האי קרים ולמזרח אוקראינה, שהחלה בסוף חודש פברואר 2014 תוך הפרה של החוק הביןלאומי, הוקמו באוקראינה מספר מליציות "מתנדבים" ניאונאציות ושל הימין הקיצוני, אשר המוכרת בהן מכונה אזוב. לממשלה בקייב היה נוח שיחידות מתנדבים וחוליגנים "פרטיות" יסייעו בלחימה נגד הרוסים והכוחות הבדלניים הפרורוסים, בדרום ובמזרח המדינה.

סמלי מליצית אזוב מורכבים מסמלים ניאונאציים וחבריה נוהגים להצדיע במועל יד, לשאת סמלים של צלב קרס והא.אס, להודות בתפיסות הניאונאציות שלהם ולהכחיש את השואה. בראיון בחודש מארס 2015, דובר המיליציה אמר כי "רק" 10 עד 20 אחוזים מחבריה הם נאצים.. בשנת 2014, לוחם במיליציה הסביר בראיון לעיתון ה"גרדיאן", כי הוא נלחם ברוסים מאחר שלטענתו פוטין יהודי.

כבר באביב 2015 החלו חברים במליצית אזוב להפוך לחלק מכוחות הביטחון הסדירים האוקראינים הכפופים לשר הפנים. המיליציה גם מעודדת את חבריה ותומכיה להצטרף לשורות הצבא האוקראיני.

צמיחת מליצית אזוב , הינה חלק בלתי נפרד מהתחזקות האנטישמיות והניאונאצים באוקראינה, בתמיכה או בהעלמת עין מצד הממשלה בקייב. בשנים האחרונות חלו אירועים חמורים בהם קבוצות ניאונאציות תקפו יהודים ואתרי זיכרון יהודיים ברחבי אוקראינה, תקפו תערוכות, פשטו באלימות על מועצות מקומיותתקפו עיתונאיםקומוניסטים, צוענים ולהט"ב.

לדברי עו"ד מק "ככל הנראה בשל רגישות וחשיבות יחסיה של מדינת ישראל עם רוסיה, רב הנסתר על הגלוי באשר לטיב היחסים הביטחוניים של מדינת ישראל עם אוקראינה. למרות זאת, על פי דיווחים ופרסומים שונים באוקראינה, בין היתר: כוחות הביטחון האוקראינים משתמשים ברובים מדגמים ישראליים ומקבלים אימונים מישראלים, חברי מליצית אזוב משתמשים ברובי תבור, וכן ישנם ישראלים המאמנים את יחידה בה נקלטו חברי המיליציה".

"למדינת ישראל יש מחויבות מיוחדת למאבק העולמי בניאונאצים ובאנטישמיות. אף אם קיים אינטרס כלשהו בהמשך הייצוא הביטחוני הישראלי לאוקראינה, העותרים סבורים כי מדינת ישראל אינה יכולה לקחת סיכון שנשק ואימונים ישראליים ישמשו חיילים ניאונאצים ואנטישמים. בעתירה נטען כי משרדי החוץ והביטחון מפרים את החלטות ממשלת ישראל להיאבק באנטישמיות. בזמן מלחמת העולם השנייה, הנאצים ועוזריהם השמידו יהודים, קומוניסטים צוענים ולהט"ב. עתה יהודים, צוענים, קומוניסטים ולהט"ב מאוימים, מותקפים ונרדפים עלידי ניאונאצים באוקראינה, והדבר אינו מעניין את משרדי הביטחון והחוץ".