הלבורנטים במערכת החינוך הכריזו סכסוך עבודה; אסרו לקיים הפגנת גננות בבת-ים

הסתדרות ההנדסאים והטכנאים הכריזה אתמול (חמישי) על סכסוך עבודה בקרב כ-800 טכנאי מעבדה ללימוד מדעים (לבורנטים) במערכת החינוך ברחבי הארץ. הודעה על כך נשלחה למעסיקים בהם מרכז השלטון המקומי, משרד החינוך, עיריות תל אביביפו, ירושלים וחיפה; מרכז המועצות האזוריות וההנהלות של רשתות חינוך. ההודעה על הסכסוך מאפשרת להסתדרות לנקוט בצעדים ארגוניים עד כדי השבתה של כל המעבדות ללימוד מדעים במערכת החינוך, בתום ימי הצינון, החל מסוף החודש.

2019-03-15_163820

העילה המרכזית לסכסוך: פגיעה בעבודה המאורגנת, תוך העסקת לבורנטים שלא במסגרת ההסכמים הקיבוציים, אלא באמצעות מיקור חוץ, וקליטתם באמצעות חברות כוח אדם חיצוניות. מהלך זה מהווה, הלכה למעשה, תחילתה של הפרטת מערך הלבורנטים המועסקים ברשויות המקומיות, ויש לו השלכות משמעותיות מבחינת מעמד העובדים, תנאי עבודתם, זכויותיהם, שכרם וביטחונם התעסוקתי.

בפנייה שהעבירה ההסתדרות למעסיקים השונים, נכתב כי התנהלות זו של העסקת עובדים במיקור חוץ "מייצרת פערים במעמד ובתנאים בין העובדים השונים, הקיימים לעומת החדשים, ומכרסמת בעבודה המאורגנת ובכוחם הארגוני של העובדים". ההסתדרות דורשת להפסיק לאלתר את קליטת הלבורנטים באמצעות החברות החיצוניות. למרות ניסיונות קודמים של ההסתדרות לפעול מול המעסיקים כדי למנוע את ההעסקה הפוגענית, לא היו תוצאות. לכן, כאמור, הוכרז סכסוך ונשקלים צעדי המשך.

יו"ר הסתדרות ההנדסאים והטכנאים, דני הורנשטיין, אמר: "הסתדרות ההנדסאים דורשת לאלתר ממשרד האוצר, משרד החינוך, השלטון המקומי ורשתות החינוך, העסקה ישירה של לבורנטים בשכר ראוי ובתנאי עבודה הולמים, כפי שנקבעו בהסכמים קיבוציים ייחודיים שנחתמו רק לאחרונה".

יצוין שבעקבות מקרי אלימות נגד סייעות שאירעו בשבוע האחרון: גני הילדים בבתים הושבתו אתמול למשך שעה, ועשרות סייעות התייצבו להפגנה בבניין העירייה. החלטה על קיום השביתה התקבלה לאחר שסייעת הוכתה על ידי קרובת משפחה של ילד בפתחו של גן ילדים ואף נזקקה לטיפול רפואי. על פי המקומון "השקמה", המשטרה אסרה על קיום ההפגנה. יו"ר ועד העובדים בעיריית בת ים, אבי עפיה, אמר לסייעות: "היינו צריכים להפגין במצבה ולא בעירייה, אנחנו פה כי המשטרה לא נתנה לנו אישור להפגין במרכז העיר, ורצינו להעביר את המסר לתושבים".