היה עובד לכל דבר: עיתונאי בערוץ הספורט שהועסק כפרילנסר קיבל 100 אלף שקל פיצוי

עיתונאי בערוץ הספורט, אור מינץ, שהועסק בצורה פיקטיבית כפרילנסר קיבל פיצוי של כ-100 אלף שקל. כך מסר ארגון העיתונאים. בקיץ האחרון הוא פנה לארגון אחרי שסיים חמש וחצי שנות עבודה כפרילנסר בערוץ הספורט במגוון תפקידי תוכן. בתקופה זו הוא עבד באופן בלעדי, ימים ולילות, עבור הערוץ ולא קיבל פנסיה, החזרי נסיעה, פיצויי פיטורים ושאר רכיבי שכר שקיבלו עמיתיו השכירים.

אחד מפעילי ארגון העיתונאים סיפר "קבענו פגישה משותפת עם עו"ד ראובן בורק ממרחב תלאביב בהסתדרות, שליווה את הארגון. בפגישה עברנו על פרטי ההעסקה של אור לאורך השנים ובתום בדיקה מקיפה של זכאותו להכרה ביחסי עובדמעביד, נמצא כי כלל הזכויות שנשללו ממנו עומד על כמעט מאה אלף שקל. בעקבות מכתב שנשלח על ידי עורך הדין, לפני כחודש אור קיבל את מלוא סכום הפיצוי שדרש מערוץ הספורט".

מארגון העיתונאים נמסר כי במקרים רבים מדי עיתונאים מועסקים כפרילנסרים למרות שבפועל הם עובדים לכל דבר, ובכך המעסיק מנסה להימנע בצורה פסולה ממתן זכויות שהוא מחויב על פי חוק לתת לעובד. ארגון העיתונאים נלחם בתופעה ואחת הדרכים האפקטיביות לעשות זאת היא באמצעות הגשת תביעה לבית הדין לעבודה להכרה ביחסי עובדמעביד לעתים גם אחרי שהם כבר הסתיימו. בארגון הדגישו "אנחנו מזמינים את חברי הארגון שחושבים שהם הועסקו או מועסקים כפרילנסרים פיקטיביים לפנות אלינו לצורך קבלת ייעוץ ובמקרה הצורך גם הגשת תביעה".