הבחירות בחיפה: מסרונים גזעניים נשלחו לתושבים; הפולמוס סביב מועמדת העבודה

לטלפונים הניידים של תושבים רבים בחיפה נשלחו בימי חמישי ושישי מסרונים מטעם מפלגת הבית היהודי בעיר, ובהם נכתב: "חיפאי! האם תופעת השתלטות תושבי המגזר ובריחת צעירים יהודים מבהילה גם אותך? בעוד ארבעה ימים ההזדמנות שלך לשנות את זה ולהצביע טב הבית היהודי". דובר הבית היהודי בעיר אמר כי "המסרון מזויף".

2018-10-27_170516

רג'א זעאתרה, העומד בראש רשימת חד"ש למועצת העיר, יחד עם ח"כ לשעבר עיסאם מח'ול, בעת פעילות הסברה ברחובות חיפה (צילום: זו הדרך)

לפני כשבועיים דנה ועדת הבחירות בעיר בהדחת רשימת הבית היהודי, לאחר שרשימת חד"ש ביקשה למנוע מהם להתמודד בבחירות. זאת, בשל הצהרתו של ראש הרשימה יואב רמתי כי יפרסם רשימת סוחרים יהודים בשוק "על מנת לחזוק אותם". בדיון הודיעה מפלגת הבית היהודי שלא תוציא לפועל את המהלך הזה, ואף רמתי התנצל ואמר שלא "הייתה כוונה גזענית מאחורי דבריו". החרמת בתי מסחר של יהודים הייתה לתופעה אנטישמית מוכרת באירופה בין שתי מלמחות עולם שהגיעה לשיאה בעת השלטון הנאצי בגרמניה.

בחיפה נמשך הפולמוס סביב המועמדות של עינת קליש רותם ממפלגת העבודה לראשות העיר. על פי הידיעה שפורסמה אתמול (שישי) בעיתון "אל אתאחד", ח"כ הכנסת לשעבר ויו"ר מכון אמיל תומא בהווה, עיסאם מח'ול, התייחס לנושא ואמר "אמנם המועמדות של הגברת קליש אושרה על ידי בית המשפט. היא עברה את המבחן המשפטי, אבל היא לא עברה מבחן לא פחות חשוב: המבחן הדמוקרטי".

לדברי מח'ול, קליש סירבה בעקשנות לגנות כל ההתקפות הגזעניות כלפי תושבי העיר הערביים. "היא שתקה במשך שנים ארוכות אף כאשר הוטחו אמירות גזעניות על ידי שרים בממשלה בעת השריפות שפרצו בכרמל ושהגיעו עד לשכונות העיר. היא גם שתקה כאשר ממשלת הימין החליטה להפסיק את המימון לתיאטרון אלמידאן, היא אף לא גינתה את ההתקפה הגזענית נגד הצעירים הערבים תושבי שפרעם בחוף קריית חיים לפני מספר חודשים. לשתיקה זו משמעות גדולה בעת הרכבת הקואליציה העירונית הבאה", הדגיש מח'ול.

מח'ול השתתף בכנס בחירות שנערך במכללת גורדון בעיר יחד עם יו"ר הכנסת שלעבר, אברהם בורג ומועמדי חד"ש למועצת העיר שהירה שלבי, ד"ר ארנת טורין ופרופ' יובל יונאי.