גנץ חבר לימין הגזעני; הרשימה המשותפת הפכה לאופוזיציה העקבית והערכית לממשלת נתניהו

יו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ, נבחר הערב (חמישי) לתפקיד יושב ראש הכנסת כחלק מעסקה עם הליכוד בניסיון להקמת ממשלת אחדות ימנית. בעקבות זאת הגישו יש עתיד ותל"ם בקשה להתפצל מחוסן לישראל ולשמור לעצמן את השם "כחול לבן". קודם לכן הסיר יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, את מועמדותו של ח"כ מאיר כהן לתפקיד, וגנץ נותר המועמד היחיד. 74 חברי כנסת תמכו במינוי גנץ, 18 התנגדו ו-28 לא נכחו. יצוין שכל 15 חברי הכנסת של הרשימה המשותפת התנגדו.

נולדו תאומים פוליטיים, נפרדו ועתה שוב התאחדו: נתניהו וגנץ (צילום: ערוץ הכנסת)

בהצבעה על מינוי גנץ תמכו, בין היתר, היו"ר המתפטר יולי אדלשטיין, ח"כ אורלי לוי אבקסיס מסיעת היחיד גשר (לשעבר שותפה עם העבודה ועם מרצ) וחברי הכנסת צבי האוזר ויועז הנדל, חבר סיעת תל"ם שביקשה להתפצל מחוסן לישראל.

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה (חד"ש), אמר בטרם הצבעה: "לא ניתן יד לממשלה בראשות נתניהו. כחול לבן יחליטו אם הם רוצים לנצח ביחד או להיכנע לבד". ח"כ עופר כסיף (חד"ש הרשימה המשותפת), אמר בעת דיון במליאה: "גנץ בחר לגנוב את המנדטים ולסלול את הדרך לממשלת גזע פשיסטית בראשות הנאשם הסדרתי. אני מזהיר את גנץ ואת מי שחושב ללכת איתו הדרך הזו תוביל לאסון כבד, לא רק לנו אלא גם לכם. לחברה כולה. כשאתה גונב מנדט אחד קוראים לך אורלי לוי, כשאתה גונב 15 מנדטים קוראים לך בני גנץ. כמו כן, הוא שיגר מסר לחברי כחול לבן: "אני ומתריע ומזהיר את גנץ וחבריו, וגם את חברי מפלגת העבודה שחושבים להימנע או לתמוך, אתם הולכים לידיו של נמר פשיסטי שבסוף גם יטרוף אתכם".

ח"כ עאידה תומאסלימאן (חד"ש הרשימה המשותפת סבורה שבני "גנץ גמר את הסיפור. בגד במצביעים שלו ויגמור כמו הרבה שנכנסו לממשלת נתניהו". עמה הסכים ח"כ ג'אבר עסאקלה. לדבריו "זהו סופו הפוליטי של גנץ. רק מזכיר לפוליטיקאי הזוטר בני גנץ, המלצת הרשימה המשותפת עליו, כמו גם של מפלגות נוספות והתמיכה של חלק גדול מהציבור בו, הגיעו בתקווה שיהווה איזושהי אלטרנטיבה לממשלת הימין הקיצוני בראשות הנאשם נתניהו ולא כדי שיחבור אליה".

לדברי ח"כ יוסף ג'בארין (חד"ש הרשימה המשותפת): "גנץ הפך לליכוד ב', שבמהלך מערכת הבחירות דיבר על 'רוב יהודי' ויישר קו עם סיפוח חד צדדי, חבר לליכוד א'. הרשימה המשותפת תוביל את האופוזיציה לממשלת המשך ההסתה, הגזענות והכיבוש, ומושיטה יד לכל שותף ושותפה לאלטרנטיבה ערכית של שלום, שוויון וצדק חברתי."