בת"א הושק הספר 'רוזה האדומה: ביוגרפיה גרפית של רוזה לוקסמבורג'

באירוע רב משתתפים שנערך אתמול (שישי) בקרן רוזה לוקסמבורג בתלאביב הושק הספר "רוזה האדומה ביוגרפיה גרפית של רוזה לוקסמבורג" (הוצאת פרדס). בביוגרפיה הגרפית "רוזה האדומה", המבוססת על כתביה ומכתביה הרבים של לוקסמבורג, וכן על תעודות היסטוריות מן התקופה, פותחת האמנית קייט אוונס צוהר חדש, עכשווי, לעולמה ולרעיונותיה המהפכניים – בשפה נגישה ועם איורים מלאי הומור, המפגישים את הקוראים עם רוזה כפי הייתה בת זמננו.

רוזה לוקסמבורג, דמות מפתח במרקסיזם ומייסדת המפלגה הקומוניסטית הגרמנית, נמנית עם ההוגים הבולטים ביותר בקנון של המחשבה הסוציאליסטית המהפכנית. כיהודייה פולנייה בעידן של גזענות, שוביניזם גברי ומיליטריזם בוטים, התעקשה והצליחה לוקסמבורג להשמיע את קולה נגד הקפיטליזם והמלחמה, להתגבר על דעות קדומות ולהיאבק על השקפותיה המהפכניות. אולם היא לא הייתה רק פעילה פוליטית, אלא גם אינטלקטואלית מזהירה חדורת תשוקה למדעים, לטבע ולאמנות, וכן אישה פרטית, שמחה ואוהבת חיים, שאופן התנהלותה בעולם וקשרי הידידות שרקמה מעוררי השראה.

2019-05-04_175142

לפני מאה שנה, בשנת 1919, לאחר שנים של מאסרים חוזרים ונשנים בשל פעילותה הפוליטית נגד המלחמה האימפריאליסטית, נרצחה רוזה לוקסמבורג. שלא כרבים אחרים בשמאל הגרמני, שנסחפו בגל הלאומנות ששטף את אירופה בתחילת המאה ה-20, היא סירבה לתמוך במלחמה ביודעה שהיא משרתת בעיקר אינטרסים של בעלי הכוח וההון. על כך נענשה לבסוף.

לרכישה מקוונת של הספר בהנחה:

https://www.pardes.co.il/?id=showbook&catnum=978-1-61838-501-7