ברזיל: שביתה ומחאות נגד מסירת שדה נפט גדול לידיים זרות

רקע התנגשויות אלימות עם המשטרה וכוחות הצבא בריו דה ז'נרו ושביתה ממושכת של עובדי חברת פטרובראס, זכה השבוע תאגיד אנרגיה בינלאומי בראשות חברת הנפט הברזילאית, פטרובראס, במכרז לקידוחים בשדה הנפט ליברה שלחופי ברזיל מאגר נפט מהגדולים והמבטיחים בעולם. כך מוסרת הבוקר סוכנות הידיעות הקובנית "פרנסה לטינה".

 2013-10-23_232546

מחאה בפתח מטה פרטרובראס: "הנפט הברזילאי הוא של כולנו" (צילום: איגוד עובדי הנפט של ברזיל)

התאגיד היה המתמודד היחיד במרכז של זכות לקידוחי נפט שנערכה בברזיל מאז נכנסו לתוקפם חוקים חדשים המגדילים את הסמכויות שיישארו בידי פטרובראס. החברה הממשלתית תהיה המפעילה היחידה של שדה הנפט ותחזיק ב־40% מהתאגיד, 10% מעל נתח המינימום הנדרש. 60% הנותרים נמצאים בבעלות אירופית־סינית. במהלך המכרז ירו כוחות ביטחון כדורי גומי וגז מדמיע לעבר מאות מפגינים, במרחק של כשני רחובות ממלון הפאר שבו נערך האירוע. עובדי תעשיית הנפט המקומית ופעילי שמאל קראו קריאות בגנות העסקה, שלטענתם עושקת את העם הברזילאי מאוצרות הטבע שלו ומעבירה אותם לידיים זרות.

במהלך השנים האחרונות נתגלו בברזיל מיליארדי חביות נפט בקידוחים תת־מימיים, בכמות שעשויה להפוך אותה לאחת מיצרניות הנפט הגדולות בעולם עד לשנת 2020. משום שלפטרובראס אין די עתודות כספיות כדי לפתח את שדות הנפט, הממשלה הרכיבה מודל חדש שמטרתו למשוך משקיעים זרים ובה בעת להוסיף ולהחזיק את מרב הרווחים בידיים ברזילאיות.

נשיאת ברזיל ממפלגת העובדים דילמה רוסף הביעה תמיכתה במיזם, שלדבריה יגייס 400 מיליארד דולר במהלך 35 השנים, כאשר רוב הסכום יושקע בבריאות ובחינוך. "85% מההכנסות של ליברה יהיו שייכים לברזיל ולפטרובראס. זה שונה מאוד מהפרטה", אמרה רוסף. "מי ייתן והאל ימשיך לברך את ברזיל". יצוין שלראשונה מאז הדיקטטורה הצבאית בברזיל שהחלה ב-1964 בתמיכה אמריקאית, הממשלה גייסה כוחות צבא כדי לדכא את המחאות. איגוד עובדי הנפט (FUP) הביע את התנגדותו מהעסקה. "לפני המכירה, המדינה היתה הבעלים היחיד של שדה הנפט הגדול ביותר שהתגלה בעולם. העם הברזילאי הוא עתה ב־60% עני יותר", אמר הארגון. 26 תביעות משפטיות הוגשו נגד המכירה, אך נכשלו.