בעקבות עתירה לבית הדין לעבודה: פסק זמן בעיצומים של עובדי סאני

עובדי סאני תקשורת, יבואנית מוצרי סמסונג, פתחו הבוקר (חמישי) בפסק זמן בעיצומים שנוקטים. זאת בהמשך לדיון שהתקיים אתמול בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, בעקבות בקשה שהגישה ההסתדרות למתן צווים זמניים שימנעו מהחברה לפגוע בהתארגנות העובדים.

עובדי סאני תקשורת, היבואנית הרשמית של מוצרי סמסנוג לישראל, מפגינים מול סניף החברה בגן העיר במרכז תלאביב (צילום: ועד עובדים)

בית הדין הציע לצדדים לקיים משא ומתן אינטנסיבי במטרה לקדם את החתימה על הסכם קיבוצי ראשון בחברה. בהסתדרות דרשו תיווך של גורם אובייקטיבי כדי שהמו"מ, שהחל כבר לפני כשנה, יצליח וייצא מהמבוי הסתום אליו נקלע. בתום הדיון הסכימו הצדדים לקיים שתי ישיבות בחודש הקרוב בתיווך הממונה על יחסי עבודה במשרד העבודה והרווחה. בהסתדרות ציינו, כי "המטרה שלנו היא השגת הסכם קיבוצי שישפר את תנאי ושכר העובדים, והמשא ומתן אצל הממונה על יחסי עבודה הוא כלי לקידום מטרה זו. לכן על מנת לתת הזדמנות למשא ומתן אנחנו משהים בשלב זה את צעדי השביתה".

עובדי החברה, שהתאגדו אשתקד בהסתדרות, החלו לשבש את העבודה בסניפי החברה ברחבי הארץ החל מיום שישי האחרון, לאחר שהיחסים מול ההנהלה עלו על שרטון. במסגרת זו, סניפים נותרו פתוחים לקהל, אך ללקוחות ניתן שירות על ידי מנהלי הסניף בלבד, בעוד שהטכנאים ונציגי השירות, שיבשו את העבודה. העובדים וההסתדרות קיימו מאז שהתאגדו מו"מ מול ההנהלה באשר להסכם קיבוצי ראשון, במטרה להסדיר את ביטחונם התעסוקתי ולשפר את תנאי שכרם, שלדבריהם אינם מתגמלים מספיק. אולם המו"מ נקלע למבוי סתום, וב-10 בדצמבר השנה הכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה בחברה.

בשבוע שעבר החריף המשבר בין הצדדים, כאשר יו"ר הוועד טל שטרית, הגיע למטה החברה אך לא הורשה להיכנס. הדבר הביא לתקרית אלימה, במהלכה שטרית הוצא בכוח בידי מאבטחים לאחר שניסה להתפרץ למקום. בעקבות זאת פנו ראשי ועדים גדולים להנהלת סמסונג בישראל ומחו על סילוקו של יו"ר הוועד ממשרדי החברה והביעו תמיכה בעובדים.