בעקבות העתירה לבג"ץ: עיתונאי ערוץ 13 מסקרים את משפט נתניהו

בעקבות עתירה לבג"ץ, עיתונאי חדשות 13 סיקרו היום (ראשון) את פתיחת משפט ראש הממשלה בנימין נתניהו. כמו כן, עובדי חברת החדשות ימשיכו לספק חומרים ולהתארח גם בשאר התוכניות בהן יסוקר המשפט. חמישה עיתונאים בכירים בחדשות 13, שאמורים היו לסקר את פתיחת משפטו של נתניהו המואשם במעשי שחיתות, עתרו ביום שישי לבג"ץ נגד הנהלת הערוץ במסגרת סכסוך העבודה.

העותרים הם ברוך קרא, אביעד גליקמן, אבישי בן חיים, ספי עובדיה ועקיבא נוביק – יחד עם ארגון העיתונאים ועמותת "הצלחה". הם עתרו בבקשה שיורה לרשות השנייה להפעיל את סמכותה ולחייב את רשת 13 להחזיר את משדר פתיחת משפט נתניהו לידיה של חברת החדשות, כפי שקובע החוק. יו"ר ארגון העיתונאים יאיר טרצ'יצקי מסר בסוף השבוע כי "רשת פועלת בניגוד לחוק ומנסה לחסל את חברת החדשות תוך פגיעה בחופש העיתונאי, בפרנסה של עובדיה ובאינטרס הציבורי. ארגון העיתונאים, הוועד וכלל העובדים בחדשות 13 מתכוונים להמשיך לעמוד על המשמר ולפעול בכל הצעדים העומדים לרשותנו כדי לסכל את המהלך".

מסכי המחשבים של עיתונאי חדשות 13 לאחר הפגנת מחאה שנערכה בשבוע שעבר בבניין המערכת (צילום: ארגון העיתונאים)

בעתירה, שהוגשה בין השאר נגד רשת, מנכ"לה אבי בן טל ומועצת הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, נכתב כי "לפי הצהרות מנכ"ל רשת, רשת מתכוונת להדיר את חברת הבת שלה, חברת החדשות, ואת כתביה, מסיקור המשדר והיא פועלת להפיק ולשדר משדר חדשות שיועלה באמצעות חברת הפקה חיצונית. כל זאת, כחלק מכוונת רשת לפגוע אנושות בחברת החדשות שבבעלותה, ובאופן אסור. מעבר לפגיעה המקצועית הקשה במשדר של רשת עצמה, שמתכוונת למנוע מבכירי העיתונאים בישראל לסקר את האירוע, ומעבר להיותו של המהלך פסול וראוי לגינוי, הדברים מהווים גם הפרה בוטה של הוראות החוק ושל תנאי הרישיון בו מחזיקה רשת לשם שידור חדשות: בעל הרישיון לא יפיק שידורי חדשות לרבות יומני חדשות ומהדורות חדשות, כהגדרתם בחוק ובכללים, ולא ישדרם שלא באמצעות חברת החדשות"

יצוין שעיתונאי חדשות 13 הפגינו השבוע בקומת ההנהלה של משרדי רשת וקראו: "לא לחיסול חברת חדשות 13". זאת, לאחר שנאמר להם כי יש כוונה לפטר שליש מהם, וכן להפסיק לרכוש מהם שירותים מלבד המחויבות החוקית של שידור המהדורה המרכזית ומבזקים. כמו כן, עובדי החדשות בערוץ 13 שבתו ביום רביעי האחרון בין 15:00 ל-16:00 בתגובה לגל הפיטורים המתוכנן על ידי ההנהלה.