בכנסת הצליחו לבלום את קידומו של חוק הקולנוע – יוזמת הדגל של מירי רגב

אופוזיציה הצליחה לבלום היום (רביעי) את קידומו של חוק הקולנוע יוזמת הדגל של השרה מירי רגב. זה היה הדיון החמישי שקיימה ועדת החינוך והתרבות של הכנסת בהצעה לתיקון חוק הקולנוע. אבל לאחר שחברי האופוזיציה הגישו מאות הסתייגויות הדיון עבר את מכסת הזמן שהוקצתה לו והסתיים ללא הצבעה. עקב כך, ההצבעות בקריאה שנייה ושלישית לאישור החוק לא יתקיימו השבוע. במקרה כזה, יידחו ההצבעות לאישור החוק בכמה חודשים, למורת רוחה של רגב, ויתאפשרו רק כשהכנסת תחזור מפגרת הקיץ לאחר החגים.

באופוזיציה מהרו לחגוג את המהלך של עצירת החוק. אחד ממתנגדיו העיקריים של הצעת החוק, ח"כ דב חנין (חד"ש הרשימה המשותפת), מסר ש"הפיליבסטר של האופוזיציה הצליח לבלום את אישור החוק להשתלטות הממשלה על הקולנוע בוועדה".

2018-07-18_194213

מירי רגב וחברים (צילום: עמוד הפייסבוק של רגב)

לדבריו ח"כ חנין "היום נבלם הניסיון המסוכן של שרת התרבות לשלוט ישירות בענף הקולנוע ולהחליט בעצמה מי ראוי לקבל תקציב לסרט. רגב ניסתה להעביר במחטף חוק שיצור מאגר ממשלתי של לקטורים אשר יוכלו לקבוע לגבי כל סרט שיופק בארץ. הדבר הזה הוא סכנה ברורה לחופש הביטוי והיצירה. פרקטיקה השאובה באופן ישיר מדיקטטורות שבהן התרבות והאמנות מגוייסות לחלוטין לטובת תעמולת המשטר".

עיקרי הרפורמה של רגב כללו שני סעיפים מרכזיים: הקמת מאגר לקטורים שיהיה כפוף למשרד התרבות, ומלבד אנשי קולנוע יהיו חברים בו גם אנשי תיאטרון וספרות; ומתן תמיכה בדיעבד של 15% מתקציב הקולנוע לסרטים שהצליחו מסחרית.

ארבעה ח"כים מסיעות האופוזיציה – חנין, תמר זנדברג, מיקי רוזנטל ויוסי יונה פנו אתמול ליועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, וביקשו ממנו לבחון בדחיפות אם הסעיף בהצעה לתיקון חוק הקולנוע שיאפשר תמיכה בסרטים מסחריים עומד בקריטריונים של הוגנות ואינו נגוע בניגוד עניינים

בימים האחרונים הציגו חברי האופוזיציה זנדברג, חנין, מאיר כהן, יונה, עופר שלח ורוזנטל את ההסתייגויות שלהם לחוק וניסו לשנות את ניסוח הרפורמה, בעיקר בסעיף הנוגע לתמיכה בסרטים מסחריים, כדי שיהיה שוויוני לכלל הסרטים ולא יגיע מקרנות הקולנוע.