בחיפה יתקיים כנס לציון 100 שנה להולדתו של המנהיג הקומוניסטי אמיל תומא

בחיפה יתקיים מחר (שבת) כנס לציון 100 שנה להולדתו של המנהיג הקומוניסטי ד"ר אמיל תומא. הכנס נערך ביוזמת מכון אמיל תומא ללימודים פלסטיניים וישראליים בשיתוף עם משרד התרבות הפלסטיני.

תומא נולד בחיפה במארס 1919 ובעת לימודיו בבית ספר תיכון בירושלים למד אצל המורה ראיף ח'ורי, סופר קומוניסטי לבנוני, אשר השפיע על תפיסותיו הקומוניסטית. לאחר ששב לארץ עם פרוץ מלחמת העולם השנייה לאחר לימודי משפטים בבריטניה, בה היה חבר במפלגה הקומוניסטית, תומא הצטרף לפק"פ, המפלגה הקומוניסטית המקומית. יחד עם פואד נסאר, אמיל חביבי ותופיק טובי עסק בהתארגנות עובדים והיה עורכו הראשון של הביטאון הקומוניסטי בשפה הערבית "אל אתיחאד". ב-1943 נמנה עם מייסדי הליגה לשחרור לאומי.

במשך שנים רבות היה תומא חבר בלשכה הפוליטית של מק"י וחבר המזכירות הארצית של חד"ש. הוא כתב עשרות ספרים, מסות ומאמרים. ספרו היחיד שתורגם לעברית הוא "התנועה הלאומית הפלסטינית והעולם הערבי" (הוצאת מפרש, 1990). הוא נפטר בחיפה ב-1984 ושנה לאחר מותו ייסדה מק"י את המכון ע"ש אמיל תומא לעיונים פלסטיניים וישראליים. בשנת 2004 נקרא על שמו רחוב בוואדי ניסנאס.

כאמור, הכנס יתקיים מחר בשעה 18:00 באולם מרכז התרבות של מועצת העדה האורתודוקסית בחיפה – רחוב הפרסים 3. בחודשים הקרובים יתקיימו אירועים נוספים לזכרו בירושלים המזרחית, ברשות הפלסטינית וברצועת עזה.