בגלל התנגדותו לסיפוח: הימין הגזעני רוצה להדיח את יו"ר הרשימה המשותפת מהכנסת

הימין הגזעני רוצה להדיח את יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה (חד"ש) מהכנסת בגלל התנגדותו לסיפוח ותמיכתו במאבק העם הפלסטיני נגד הכיבוש. ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) פנה אמש (חמישי) ליו"ר הכנסת יריב לוין מהליכוד על מנת לפתוח בהליך הדחה נגד יו"ר הרשימה המשותפת. את היוזמה הוביל סמוטריץ בעקבות השתתפות עודה במסיבת עיתונאים משותפת לתנועות הפתח והחמאס שנערכה אתמול ברמאללה. יצוין שפתיחת ההליך דורשת חתימתם של 70 חברי כנסת מתוכם לפחות 10 מהאופוזיציה. כדי לבצע את ההדחה בפועל, נדרשת תמיכה של 90 חברי כנסת.

חבר הכנסת איימן עודה (באמצע התמונה) בהפגנה שנערכה אתמול במול בית המשפט בחיפה נגד הריסת בתים בנחף (צילום: זו הדרך

אתמול, לראשונה מזה שנים ובעקבות סכנת סיפוח השטחים המרחפת, ערכו מזכ"ל פתח, ג'יבריל רג'וב, וסגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, סאלח אלעארורי, מסיבת עיתונאים משותפת ברמאללה. השניים התריעו כי הסיפוח ימנע הגעה עתידית להקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל, ורג'וב כינה אותו "הכדור שיהרוג את פתרון שתי המדינות". 

ח"כ עודה אמר במסיבת העיתונאים כי הוא תומך בצעדי הפיוס הפניםפלסטינים, "שהוא צעד הכרחי למאבק בסיפוח, סיום הכיבוש והשגת שלום צודק". "המשך הפילוג משרת רק את אלה שרוצים בהמשך הכיבוש וכינון אפרטהייד. כל מי שתומך בפתרון שתי המדינות צריך לתמוך גם בפיוס", הדגיש.

מאוחר הוא מסר: "השתתפתי בגאווה בכנס רציני לקראת פיוס פלסטיני, כחצוצרות הליכוד והימין התחיל הסתה בדם. מה שחשוב זה לא הסתה לכובשים, לעולם לא! גם אני לא נעלבת ברחוב על ידי המאפיה שלהם. מה שחשוב זה דבר אחד ויחיד זה התקווה הזו לסיים את החטיבה החרפה, אחדות העם הפלסטיני, כל העם הפלסטיני, ופלגיהם כל הפלגים שלהם, אפילו ניצחון על הכיבוש, ועל הקמת מדינות פלסטיניות". הוא גם הגיב לביקורת שנמתחה עליו על ידי דוברי ממשלת נתניהו ומפלגות הימין: "אפשר לחשוב שבאתי עם מזוודות של מזומנים. יש עובדה אחת שאי אפשר להתחמק ממנה: פיוס בהנהגה הפלסטינית הוא צעד הכרחי למאבק בסיפוח, סיום הכיבוש וקיום משא ומתן לשלום צודק בין מדינה פלסטינית עצמאית לצד ישראל".