באמצעות זיוף תוצאות הבחירות בהונדורס מנסים למנוע ניצחון מועמד השמאל

סלבדור נסראללה, מועמד השמאל בבחירות לנשיאות בהונדורס שנערכו השבוע, אמר הלילה (רביעי) כי לא יכיר בתוצאות ספירת הקולות של ועדת הבחירות במדינה. מוקדם יותר הנשיא הפרואמריקאי המכהן חואן אורלנדו הרננדס שהתמודד מולו הדגיש ש"יכבד" את תוצאות ספירת הקולות. נסראללה הוביל בחמש נקודות מעל הרננדס בבחירות שנערכו ביום ראשון, עד שהספירה הופסקה במפתיע ביום שני ואותחלה מחדש למחרת. כשלהרננדס יתרון זעום מעליו ואתמול היא הופסקה פעם נוספת לאחר שנספרו 88% מהקולות ועל פי הנתונים הרשמיים מועמד הימין מוביל ב-0.8%.

2017-11-30_224555

סלבדור נסראללה בעת הפגנה מול ועדת הבחירות המרכזית של הונדורס (צילום: פרנסה לטינה)

ניצחון של נסראללה, העומד בראש "ברית האופוזיציה נגד הדיקטטורה", תהווה מכה קשה לארה"ב, שרואה בנשיא המכהן כבעל ברית חשוב. לארה"ב, שלה בעלות ברית מעטות במרכז אמריקה, קשרים טובים עם צבא הונדורס המואשם לעיתים קרובות בהפרה שיטתית של זכויות אדם. ברור לכל שוועדת הבחירות מנסה למנוע את ניצחונו של נסראללה ולזייף את תוצאות הבחירות חרף המחאות ברחובות וספירת הקולות שנערכה בקפליות על ידי פעילי "ברית האופוזיציה".

גם ניסיונו של הנשיא המכהן הימיני הרננדס להיבחר לכהונה שנייה נתפס כשנוי במחלוקת בהונדורס, שעדיין מתאוששת מהפיכה שאירעה ב-2009 שבה הודח הנשיא הקודם מנואל סלאיה האנטיאימפריאליסט, צעד שבו תמך הנשיא המכהן. סלאיה, חברו של מנהיג ונצואלה המנוח הוגו צ'אבס, ניסה להחיל מדיניות כלכלית סוציאליסטית אך נתקל בהתנגדות הבורגנות הגדולה רבת העוצמה במדינה. כעת הוא לוקח חלק במחאות לצדו של נסראללה. "ניצחנו", כתב בטוויטר נסראללה בן ה-64 השתמש ברקע שלו בעולם הבידור כדי לגייס בוחרים בקרב אזרחים שמאסו בשחיתות של מפלגות הימין. הוא הבטיח להילחם באלימות, בעוני ובשחיתות.