ארגוני זכויות אדם בישראל קוראים לצה"ל 'להוריד את האצבע מההדק'

ארגוני זכויות אדם וחברתיים בישראל קוראים לצה"ל "להוריד את האצבע מההדק". נמסר כי "בישראל ארגונים רבים שמסרבים לשתוק ויודעים שאת ההרוג הבא עדיין אפשר למנוע". בהודעה נאמר "מאז 30 במארס ישראל מגיבה בירי קטלני לאירועי המחאה בצד הפלסטיני של הגדר שבין רצועת עזה לישראל. התוצאה: למעלה ממאה הרוגים, יותר מעשרת אלפים פצועים, בהם ילדים ונשים, כולם פלסטינים. אנו חוזרים ודורשים מישראל לחדול מיד משימוש בכוח קטלני כלפי אזרחים לא חמושים".

2018-05-20_173516

עוד הדגישו שהממשלה ממסגרת את האירועים "כתקיפה על ריבונותה של ישראל, ומתעלמת מההקשרים שהביאו למחאת הרבבות – 50 שנות כיבוש, למעלה מעשור של סגר חונק. חיי האוכלוסייה האזרחית בעזה נעשו קשים מנשוא: התשתיות קורסות, הכלכלה חסומה, האבטלה שוברת שיאים, מערכת הרפואה מתמוטטת. כבר שנים חיים התושבים על ספו של משבר הומניטרי". כמו כן, "ילדים בעזה, שהם רוב האוכלוסייה, המומים עדיין מסבבי הלחימה הקודמים, חרדים מפני עוד מתקפה, עוד מוות, עוד הרס. שוב ושוב מוכח כי ליחסים של ישראל עם הפלסטינים בעזה אין פתרון צבאי. על ישראל לחדול מהרג תושבי עזה, ולהסיר את הסגר, מה שיאפשר לתושבי עזה, ולכלל תושבי האזור, חיים בטוחים ותקינים תוך שמירה על זכויות האדם של כולנו".

בין הארגונים החתומים על הקריאה: אמנסטי אינטרנשיונל ישראל, בצלם, גישה, האגודה לזכויות האזרח, הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, המוקד להגנת הפרט, זזים קהילה פועלת, מחסוםוואצ', חקל, יש דין, עדאלה, עיר עמים, עמק שווה, עקבות, רופאים לזכויות אדם, קואליציית נשים לשלום ותורת צדק.