ארבעה עובדים נהרגו כתוצאה מקריסת מנוף ביבנה; פעילי חד"ש יפגינו הערב באתר

ארבעה עובדים נהרגו הבוקר (ראשון) כתוצאה מקריסת מנוף באתר בנייה ביבנה, שדרות הציונות פינת שדרות ז'בוטינסקי. שלושה פועלים נוספים נפצעו קשה. בשעה 10:00 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב איילון על חלקי מנוף שקרסו באתר בניה ביבנה. בשלב הראשון נקבע מותם של שלושה פועלים, ולאחר מכן נקבע מותו של פועל נוסף שנתלה על המנוף עצמו. מהמשטרה נמסר כי התאונה נמצאת בחקירה של יחידת פלס בלה"ב 443. יצוין ש34 פועלים נהרגו בתאונות עבודה מתחילת השנה, 19 מהם בענף הבניין. פעילי חד"ש יקיימו משמרת מחאה בסמוך לאחר, בשעה 6 בערב.

2019-05-19_191615

לדברי יו"ר סיעת חד"שתע"ל, ח"כ איימן עודה, "ארבעת הפועלים שנהרגו היום הם תוצאה ישירה של מדיניות, הזנחה וזלזול בחיי אדם. לא סתם הקורבנות הם האנשים המוחלשים ביותר בחברה, אלו שבעיני הממשלה חייהם שווים פחות מהקבלנים שמרוויחים על דמם". ח"כ עופר כסיף (חד"ש) הוסיף שארבעת העובדים "נהרגו היום בקריסת מנוף, כמעט חצי שנה לאחר התחייבות הממשלה לרפורמה בטיחותית משמעותית. האם הפקרות או מדיניות? הגיע הזמן לסנקציות פליליות כנגד אחראים בכירים באתרי הבניה".

עו"ד הדס תגרי, מהקבוצה למאבק בתאונות בניין והתעשייה ציינה ש"למרבה האימה, התרחש האסון רב הנפגעים שחששנו מפניו אך ידענו לצערנו שיגיע, נוכח התמשכות ההפקרות הבטיחותית באתרי הבנייה ללא פיקוח נאות, סנקציות מרתיעות ,חקירות פליליות, ענישה חמורה ושלילת רישיונות קבלנות מחברות רשלניות. שלוש וחצי שנים אנו דורשים הקמת קו חם לתלונות על הפרות בטיחות, ולמרות שהתחייבות לעשות כן כלולה בהסכם עם ההסתדרות, הדבר לא נעשה; בספטמבר אשתקד, בישיבת חירום של וועדת העבודה והרווחה בעקבות מותם של 3 פועלים בשבוע של אוגוסט, דרשנו ללא הועיל שמפקחי מנהל הבטיחות יוסמכו לסגור לחודש ימים אתרים בהם בוצעו הפרות בטיחות חמורות וחוזרות". ועוד: "לפני חודש, כשהתחשמל למוות באותו אתר ממש איציק כהן ז"ל, דרשנו שמפלג פל"ס שהוקם לשם כך יחקור את התאונה שעוררה סימני שאלה כה מטרידים – ודבר לא אירע. חצי שנה פועל מנהל הבטיחות ללא מפקח עבודה ראשי – ולא נראה שהדבר מטריד איש. יש לקוות שהאסון המחריד שהתרחש היום, יביא סוף סוף לשידוד מערכות כללי ולשינוי מן היסוד של הרגולציה על בטיחות העובדים בישראל."

ההפגנה, הערב, בפייסבוק:

https://www.facebook.com/events/2306040219478789/