אקדמיה לשוויון קוראת להפסיק את פלישות הצבא לאוניברסיטת כדורי הפלסטינית

התארגנות השמאל של המרצים בהשכלה הגבוהה, אקדמיה לשוויון, קראה היום (שישי) להפסיק את פלישות הצבא לאוניברסיטת כדורי הפלסטינית שליד טול כרם. על פי המידע שהגיע לפעילי אקדמיה לשוויון, כוחות צבא פלשו אתמול לקמפוס אוניברסיטת פלסטין לטכנולוגיה על שם כדורי ושהו בו במשך יותר משעה. הם החרימו חומרים מחשבים, מצלמות ואת ארכיב הצילומים.

2016-11-18_162632

חיילי צה"ל בעת הפלישה, אתמול, לאוניברסיטת כדורי (צילום ממצלמת אבטחה באוניברסיטת כדורי)

הנהלת האוניברסיטה הבהירה בהודעה שפרסמה שכוחות הכיבוש פשטו על האוניברסיטה בשעה 3:30 לפנות בוקר. הם אילצו את אנשי האבטחה לפתוח את השער הראשי ולהוביל אותם לבניין ההנהלה הראשי, שם הם פנו למרכז המחשבים, עקרו את דלתותיו ואז לקחו עמם את תכולתו, ואת ארכיב מצלמות האוניברסיטה. מהנהלת האוניברסיטה נמסר כי "זהו המשך לשורת התעללויות מתמשכת נגד המוסד להשכלה גבוהה, המהווה איום ישיר על חייהם וביטחונם של מרצים וסטודנטים".

בהודעתה נאמר ששורת ההתפרצויות החוזרות ונשנות לאוניברסיטה נמשכת מאז שנת 2000 וכי היא התגברה בשנתיים האחרונות. מעל 85 פשיטות נערכו על האוניברסיטה: "חיילים איימו על הסטודנטים, סיכנו את חייהם של אלפים, ופגעו בתחמושת חיה, וגז מדמיע, עצרו ורדפו, ותקפו את בנייני האוניברסיטה, את הפקולטות השונות והחרימו את רכוש הסטודנטים, ופגעו פגיעות נוספות כמו עצם הימצאותו של מחנה אימונים ומטווח צבאי על אדמת האוניברסיטה". האוניברסיטה קראה לכל ארגוני זכויות האדם, הארגונים ההומניטריים והתקשורת, להתערב מייד על מנת "לרסן את ההתעללויות הללו, ולהגן על ההשכלה והאקדמיה להבטיח שהתלמידים יזכו בהשכלה גבוהה בבטחה, ולפעול כדי לחשוף את מדיניות הכיבוש הישראלי כנגד האוניברסיטה".

יצוין שתחת הכותרת "אוניברסיטת כדורי: ממנדט לכיבוש" יתקיים באוניברסיטת חיפה אירוע סולידריות עם אוניברסיטת כדורי הפלסטינית. יום העיון יתקיים ביום שני 28 בנובמבר, במצפור אשכול, אוניברסיטת חיפה בין השעות 14:00 – 18:00. המושב ראשון יוקדש למבט היסטורי בהשתתפות ד"ר אוריאל סימונסון, החוג להיסטוריה של המזה"ת, אוניברסיטת חיפה; ד"ר אסתי ינקלביץ , החוג ללימודי ארץ ישראל, אוניברסיטת חיפה ("תאומים שהופרדו בלידתם: ממשלת המנדט ובתי הספר החקלאיים ע"ש כדורי") ופרופ' מוסטפא כבהא, המחלקה להיסטוריה, פילוסופיה ומדעי היהדות, האוניברסיטה הפתוחה ("אוניברסיטת ח'דורי: מבית ספר חקלאי לאוניברסיטה בקו העימות .(" המושב השני ייערך החל מהשעה 16:00 – "הקשרים ורעיונות", בהשתתפות ד"ר איילת בןישי, החוג לאנגלית, אוניברסיטת חיפה; פרופ' מחמוד יזבק, החוג להיסטוריה של המזה"ת, אוניברסיטת חיפה ("השכלה גבוהה פלסטינית תחת כיבוש: בית ספר כדורי("; ד"ר יוני פורס, מכון טרומן, האוניברסיטה העברית בירושלים ("מציצים מעבר לגדרמה בין חינוך ערבי ועברי בימי המנדט") וד"ר חיה במבג'י סספורטס, מחלקה ללימודי המזרח התיכון, אוניברסיטת בן גוריון בנגב, המחלקה ללימודים רבתחומיים, מכללת ספיר ("ביוגרפיה והיסטוריה: 'אימפריה' ואימפריאליזם בכתבי אלי כדורי")

יצוין שבחודש מאי האחרון החלו פעילי "אקדמיה לשוויון", התארגנות השמאל של המרצים בהשכלה הגבוהה, לפעול למען אוניברסיטת כדורי שבטולכרם בעקבות ההתנכלויות החוזרות ונשנות מצד צה"ל. נערכו מספר ביקורים במקום בהשתתפות מרצים וח"כ יוסף ג'בארין (חד"ש הרשימה המשותפת) לשעבר מרצה באוניברסיטת חיפה.

פרטים נוספים על האירוע בחיפה:

https://drive.google.com/open?id=0B2U8UNJvPVLtbmUyMGNkTkFJcTQ

אקדמיה לשוויון בפייסבוק:

https://he-il.facebook.com/academiaforequality/