אחרי חצי שנה של מאבק: הממשלה תעביר כספים להסעות תלמידים בכפרים הלא מוכרים

לאחר השבתת הלימודים ויום ארוך של דיונים הגיעו המועצה האזורית אל קסום ומשרד החינוך להסכמות והלימודים שבו היום (שני). בהסכם שנחתם אמש ,לאחר התדיינות ארוכה שנמשכה מעל לחצי שנה, סיכמו הצדדים כי משרד החינוך יעביר למועצה האזורית סכום של 18.5 מיליון שקל לטובת הפעלת מערכת החינוך בישובים הלא מוכרים בנגב שנמצאים בסמוך לתחום שיפוטה של המועצה ובתקופה האחרונה מומנו באופן גירעוני עלידי המועצה, 8 מיליון שקל מתוך הסכום יועברו בטווח הקרוב על מנת לאפשר את הפעלת המערכת באופן מיידי. כך פורסם באתר "דבר" ההסתדרותי.

מפגינים ברחבת קריית הממשלה בבאר שבע במחאה על אי פתיחת שנת הלימודים בעבור 18 אלף התלמידים המתגוררים בכפרים הסמוכים למועצה אזורית אל קסום. 5 בספטמבר 2019. (צילום: המועצה האזורית אל קסום)

18 אלף תלמידים תושבי הפזורה הערביתבדואית בדרום לא חזרו השבוע לבתי הספר מחופשת החורף הנהוגה בחינוך הערבי בישראל. מדובר בתלמידים מיישובים לאמוכרים בשטח המועצה האזורית אלקסום ומחוץ לתחום שיפוטה, הלומדים במוסדות החינוך שלה. המועצה האזורית הודיעה בחמישי האחרון כי משרד החינוך לא עומד בהסכם עמה, ואינו לוקח אחריות על התלמידים.

בספטמבר האחרון המועצה מסרה שלאחר כחצי שנה של דיונים ופניות, משרד החינוך המשיך להתעלם מפניות המועצה להסדרת שירותי החינוך בכפרים הבלתי מוכרים בעוד התושבים קיבלו שירותי חינוך דרך המועצה האזורית אל קסום ששימשה קבלן משנה של משרד החינוך. לטענת המועצה היא נאלצה להפנות לתחום משאבים שאמורים היו להיות מושקעים בתחומים אחרים. בנובמבר, חודשיים לפתיחת שנת הלימודים, המועצה, שנמצאת במאבק מול המשרד, ציינה שמספטמבר הועברו אליה רק 2.4 מיליון שקל, וזאת על אף הגרעון שנוצר בשל הפעלת מערך ההסעות שלתפעולו המלא נדרשים כ-30 מיליון שקל. בעקבות החובות, מסיעים רבים הודיעו למועצה שלא ימשיכו לעבוד מולה. כעת מקווים שם כי ניתן יהיה לחדש עבודה עם חברות הסעות לרווחת הילדים תושבי הכפרים הלא מוכרים.