אושרה בטרומית הצעת חוק: אישה בהיריון לא תצטרך להמתין בתור

מליאת הכנסת אישרה אתמול (רביעי) בקריאה טרומית את הצעת חוק שוויון זכויות האישה של חבר הכנסת יוסף ג'בארין (חד"ש הרשימה המשותפת) וקבוצת חברי כנסת. לפי הצעת החוק, במקום שבו ניתן שירות ציבורי לפי תור, נותן השירות יספק את השירות לאישה בהיריון ללא המתנה בתור. נותן השירות יהיה רשאי לדרוש הצגת מסמך רפואי להוכחת ההיריון.

2018-05-10_204233

עוד מוצע להגדיר "שירות ציבורי" לעניין זה כשירות שניתן בידי אדם לציבור או לחלק בלתי מסוים ממנו, בידי רשות ציבורית. הממשלה תמכה בהצעת החוק. 42 חברי כנסת תמכו בהצעה ללא מתנגדים. לאחר שעברה בקריאה טרומית, ההצעה תועבר לוועדה לקידום מעמד האישה בראשות ח"כ עאידה תומאסלימאן (חד"ש הרשימה המשותפת).

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "נשים בהיריון נאלצות לעתים להמתין זמן רב בתורים ארוכים ומייגעים במרכולים, בחנויות, בבתי מרקחת, בדואר ובמקומות נוספים הנותנים שירות לציבור. כדי להעניק לנשים בהיריון את הכבוד הראוי ולהקל עליהן.

ח"כ ג'בארין אמר על הצעת החוק כי "הרעיון להצעה הגיע כאשר הייתי בחו"ל עם אשתי שהייתה בהיריון וכשראינו את התורים הארוכים במקומות ציבוריים חשבנו לוותר על אותו מקום, אבל הופתענו לטובה כשנותני השירות אמרו לנו שאנחנו לא צריכים לעמוד בתור. ראיתי שנחקק בארץ חוק לגבי אזרחים ותיקים וחשבתי שאותו רציונל צריך לחול גם על נשים בהיריון". לאחר ההצבעה הוא הוסיף "מקובל במדינות רבות בעולם לאפשר מתן שירות ציבורי ללא המתנה בתור לאישה בהיריון, ואני שמח שהכנסת אימצה רעיון זה גם בישראל".