אופיר אברבוך: שוחרר סרבן מצפון לאחר שישב 150 יום בכלא הצבאי

בתום תשע תקופות מעצר, ובסך הכל 150 ימי מחבוש, שוחרר אתמול (חמישי) סרבן המצפון אופיר אברבוך משירות צבאי. אברבוך, בן 18 מהמושב צופית, מגדיר את עצמו כפציפיסט. הוא נדחה מספר פעמים על ידי ועדות מצפון ולאחר שרשויות הצבא לא הכירו בסירובו המצפוני, קיבל פטור באמצעות קצין בריאות הנפש.

2017-11-03_172943

אופיר אברבוך (צילום: מסרבות)

עם שחרורו, אמר אברבוך: "אחרי מאבק ארוך ומייגע, אני יכול להגיד בלב שלם שמבחינתי סירוב היה הדבר הנכון לעשות. למרות הקשיים שחוויתי לאורך הדרך, אני גאה בהחלטה שלי לעמוד על עקרונותיי. אני קורא לכל נער ונערה הניצבים בפני גיוס לצבא שיתנערו לרגע מכל הדעות הקדומות שאנחנו מחונכים לפיהן, יביטו במצב האלימות באזורנו כמו שהוא  וישאלו את עצמם האם הם מוכנים".

אברבוך הודיע על סירובו לשרת בצבא מטעמים מצפוניים במרץ השנה, אולם רק לאחר שריצה במצטבר 130 ימים החליט להפוך את סירובו לפומבי. בהצהרת הסירוב שלו כתב: "חשוב לי לחזור ולומר כי בבחירה שלי לסרב אינני מתנער מהאחריות שלי לחייהם, לשלומם ולביטחונם של התושבים במרחב שלנו. ברור לי, כמו לשאר חבריי הסרבנים והסרבניות, כי הסכסוך הישראליפלסטיני לא ייפתר מעצמו, במטה קסם, וללא התערבות של איש. למעשה, ההפך הוא הנכון. אנו הסרבנים מבינים היטב כי למען ביטחוננו וביטחון הדורות הבאים, עלינו לחדול משירות מעגל האלימות והדמים שלתוכו נולדנו, ושאותו למדנו לקבל כמובן מאליו. כדי לעצור את האלימות צריך להתחיל מלומר לא: לא לאלימות, לא לשפיכות הדמים, לא למעגל האימה השולט בחיינו. לא להתנערות מאחריות, להעדר מחשבה, ולהליכה צייתנית עם העדר".

השבוע החליטה ועדת אי התאמה לשחרר את סרבנית המצפון נועה גורגולן מהצבא בשל "התנהגות רעה וחמורה", לאחר שריצתה 98 ימי מחבוש במצטבר. הסרבנית הדס טל שריצתה עד כה 60 ימי מחבוש, ממתינה בימים אלו להמשך הליכים מול רשויות הצבא, ומתכוננת לתקופת כליאה נוספת. שלושת הסרבנים הם פעילים ברשת "מסרבות" התומכת בצעירות וצעירים שבוחרים שלא להתגייס לצבא מטעמי מצפון והתנגדות לכיבוש.